REKLAMA
 
REKLAMA

Pierwsza w Europie wielkoskalowa stalownia wykorzystująca zielony wodór

Pierwsza w Europie wielkoskalowa stalownia wykorzystująca zielony wodór
fot. YouTube/thyssenkrupp nucera

Niemiecka spółka dostarczy elektrolizery do zakładu powstającego w ramach projektu H2 Green Steel. Wytwarzać będą ekologiczny wodór wykorzystywany w procesie produkcji stali.

Firma Thyssenkrupp Nucera poinformowała o otrzymaniu zamówienia na dostawę elektrolizerów o mocy ponad 700 MW. Trafią one do Boden w północnej Szwecji, do fabryki H2 Green Steel, gdzie zostaną wykorzystane do produkcji „ekologicznej stali”. Firma podkreśla, że będzie to pierwsza wielkoskalowa ekologiczna huta stali w Europie.

H2 Green Steel to szwedzki start-up działający w hutnictwie przemysłowym, który chce wykorzystać zielony wodór w procesie redukcji rudy żelaza. Wodór będzie wytwarzany w zakładzie elektrolizy bezpośrednio w fabryce w Boden, zasilanej ze źródeł odnawialnych – wiatru i wody.

REKLAMA

Miliony ton stali rocznie

Zakład produkcyjny H2 Green Steel ma być obiektem w pełni zintegrowanym, zdigitalizowanym i zorientowanym na gospodarkę obiegu zamkniętego. Rozpoczęcie jego działalności planowane jest na koniec 2025 roku, w kolejnych latach jego moce produkcyjne będą zwiększane.

– Zakład elektrolizy w Boden będzie wielokrotnie większy niż większość istniejących obecnie zakładów tego typu. Połączenie naszej silnej wiedzy technicznej ze sprawdzonym, wysokowydajnym elektrolizerem, takim jak Thyssenkrupp Nucera, daje nam solidną przewagę w rozwijającej się gospodarce zielonego wodoru, którą wykorzystamy do przekształcenia przemysłu ciężkiego z jego trudnymi do degradacji emisjami procesowymi. Zaczynamy od stali w Boden w Szwecji, ale to dopiero początek – zapowiada Maria Persson Gulda, dyrektor ds. technologii w H2 Green Steel.

W początkowej fazie zakład wytwarzać ma 2,5 mln ton surowej stali, a do 2030 roku wolumen produkcji ma wzrosnąć do około 5 mln ton.

Thyssenkrupp Nucera podkreśla, że produkty ze stali ekologicznej już teraz cieszą się dużym zainteresowaniem przemysłu motoryzacyjnego, który dzięki temu będzie w stanie zredukować swój ślad węglowy.

REKLAMA

Projekty w skali giga

W ramach współpracy Thyssenkrupp Nucera dostarczy swoje standaryzowane moduły elektrolizy „scalum” o mocy 20 MW. Docelowo w fabryce H2 Green Steel mają być zainstalowane elektrolizery o łącznej mocy ponad 700 MW.

Firma może pochwalić się bogatym doświadczeniem w zakresie technologii chloro-alkalicznej i realizacją projektów o nawet większych mocach produkcyjnych. Jednym z nich było zainstalowanie elektrolizera o mocy ponad 2 GW dla Air Products w Arabii Saudyjskiej.

 

Spółka H2 Green Steel jako pierwsza – już na początku 2023 roku – zarezerwowała moce produkcyjne Thyssenkrupp Nucera w roku bieżącym.

Rynek ekologicznych rozwiązań do produkcji wodoru rozwija się bardzo dynamicznie. Firmy muszą skracać czas dostawy poprzez ciągłe zwiększanie wydajności, poprawiając w ten sposób możliwość planowania i wykonalność projektów. Rozwój ten znajduje również odzwierciedlenie w popycie na nasze wielkoskalowe i wysokowydajne elektrolizery wody z naszymi modułami „scalum” o mocy 20 MW. Rezerwując moce produkcyjne, klienci mogą zapewnić sobie dostęp do tych mocy, a tym samym decydującą przewagę konkurencyjną – mówi Christoph Noeres, szef Green Hydrogen w Thyssenkrupp Nucera AG.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Przepraszam, ale pierwszą hutą z zielonym wodorem będzie SSAB EMEA.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA