
Znowu spadek cen energii na Rynku Dnia Następnego
Wrzesień okazał się kolejnym miesiącem spadków cen energii na Rynku Dnia Następnego. W zeszłym miesiącu potaniały też kontrakty terminowe.
Wrzesień okazał się kolejnym miesiącem spadków cen energii na Rynku Dnia Następnego. W zeszłym miesiącu potaniały też kontrakty terminowe.
Wykorzystanie nadwyżek energii odnawialnej dzięki magazynom energii może dać Europie oszczędności na imporcie paliw liczone w miliardach euro...
Od początku 2025 r. rachunki za prąd wzrosną za sprawą opłaty mocowej. Prezes URE opublikował jej stawkę.
Wiele wskazuje na to, że sprzedawcy energii rozliczający prosumentów w net-billingu zaspali z wdrożeniem nowych zasad rozliczeń po cenie RCE – chociaż o tej zmianie było wiadomo już od końca 2021 r. Niedostosowanie swoich systemów rozliczeniowych potwierdziła Energa, która obiecuje skorygowanie rachunków prosumentów.
Od sierpnia br. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne.
Na podstawie ostatniej ustawy o cenach energii osoby posiadające niższe dochody mogą wystąpić o dodatkowe świadczenie w postaci bonu energetycznego mającego zrekompensować im wzrost cen energii. Wnioski o bon energetyczny można składać tylko do końca tego miesiąca. Wypłaty świadczeń planowane są na koniec roku.
Według przedstawicieli branży wiatrowej polska energetyka nie ma dziś realnej alternatywy względem morskiej energetyki wiatrowej, jeśli chodzi o nieemisyjne i stabilne wielkoskalowe źródła wytwórcze, dostępne w krótkim czasie...
Strategie zakupów energii elektrycznej nie są już wyłącznie nakierowane na ilość, roczną cenę i proces produkcji. Obecnie strategie zakupowe nakierowane być powinny na dopasowanie profilu zużycia energii elektrycznej do cen energii w poszczególnych godzinach doby (cen dynamicznych). Produkujemy, kiedy jest tanio.
Są już nowe wzory wniosków o umorzenie świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z biogazu rolniczego lub z innych odnawialnych źródeł energii.
W zeszłym miesiącu TGE zanotowała wyraźny spadek cen energii elektrycznej w notowaniach spotowych na Rynku Dnia Następnego. Inaczej było w kontraktach terminowych, których średnia cena w zeszłym miesiącu wzrosła.
W sierpniu kolejny raz odnotowane zostały ujemne ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Wytwórcy energii ze źródeł odnawialnych mają w związku z tym obowiązek, o którym przypomina Urząd Regulacji Energetyki.
Ceny energii oddawanej do sieci przez prosumentów objętych net-billingiem w sierpniu w porze największej generacji utrzymywały się na niskich poziomach...
Wielu prosumentów w czasie największego nasłonecznienia boryka się z problemem wyłączania instalacji fotowoltaicznych przez falowniki, co wynika ze zbyt wysokiego napięcia w sieci. Przeciwdziałać temu problemowi ma rozwiązanie, które opracowała Enea Operator.
W ostatnich dniach w ofertach największych sprzedawców energii w Polsce pojawiła się taryfa dynamiczna umożliwiająca gospodarstwom domowym rozliczenia po bieżących cenach z giełdy energii. Urząd Regulacji Energetyki wskazuje, na co powinien zwrócić uwagę odbiorca energii rozważający przejście na taryfę dynamiczną.
Do każdego domu musimy dostarczyć lub zmagazynować dwa rodzaje energii: elektryczną i cieplną. O ile temat energii elektrycznej dla wszystkich jest raczej oczywisty, o tyle przy energii cieplnej nasuwa się już kilka pytań.