Zmiany w regulacjach dla rynku energii na TGE

IRGiT we współpracy z TGE rozszerza mechanizm automatycznego zamykania pozycji w kontraktach forward (mechanizm aukcji na potrzeby obsługi niewypłacalności) na cały Rynek Terminowy Towarowy rozliczany przez IRGiT. Zaimplementowana zostanie ponadto możliwość prowadzenia przez przedsiębiorstwa energetyczne działalności również na rachunek spółek należących do tej samej grupy kapitałowej.
Mechanizm aukcji na potrzeby obsługi niewypłacalności został wypracowany przez Izbę Rozliczeniową Giełd Towarowych (IRGiT) we współpracy z Towarową Giełdą Energii (TGE) i zakłada wykorzystanie funkcjonalności systemu transakcyjnego giełdy na zasadach określonych w Regulaminie obrotu Rynku Towarów Giełdowych TGE.
IRGiT pełni funkcję giełdowej izby rozrachunkowej, organizuje proces rozliczeń i rozrachunku transakcji zawieranych na rynkach prowadzonych przez Towarową Giełdę Energii S.A. oraz prowadzi system gwarantowania rozliczeń.
Jak zapewnia IRGiT, wdrożenie nowego mechanizmu pozwoli na zoptymalizowanie procesu zamykania pozycji członków w przypadku ich niewypłacalności. Aukcje mają pozwolić również na zminimalizowanie negatywnego wpływu procesu zamykania pozycji na poziom cen rynkowych.
Dodatkowo w celu usprawnienia działań podejmowanych w przypadku niewypłacalności członka Izby, w regulacjach IRGiT wprowadzono możliwość pokrywania nieuregulowanych zobowiązań poprzez przekazywanie jego należności na przypisany mu odpowiedni rachunek w tzw. banku płatniku Izby.
Zmiana i dostosowanie regulacji IRGiT z zakresu zarządzania ryzykiem to element programu optymalizacji systemu zabezpieczeń prowadzonego w spółce.
Wdrożenie zmian do regulacji IRGiT uwzgledniających możliwość prowadzenia przez przedsiębiorstwa energetyczne działalności również na rachunek spółek należących do tej samej grupy kapitałowej ma pozwolić na poszerzenie możliwości sposobów rozliczania transakcji przez grupy energetyczne.
W szczególności w ramach wprowadzanego modelu możliwe będzie kompensowanie płatności z tytułu rozrachunku oraz kompensowanie depozytu dostawy i depozytu historycznego pomiędzy kontami podmiotów z grupy, będących klientami przedsiębiorstwa energetycznego.
– Wdrożenie mechanizmu aukcji to znaczące wzmocnienie systemu gwarantowania rozliczeń prowadzonego przez Izbę, które pozwoli na zminimalizowanie negatywnego wpływu wystąpienia potencjalnych przypadków niewypłacalności na poziom cen na giełdzie. Natomiast oferta wprowadzona dla grup energetycznych daje nowe możliwości optymalizacji działalności podmiotów należących do grup, również pod kątem zabezpieczeń – komentuje Łukasz Goliszewski, wiceprezes zarządu IRGiT.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o