Zielony zwrot w nowej strategii Taurona

Zielony zwrot w nowej strategii Taurona
Filip Grzegorczyk. Fot. Tauron

Zwiększenie do ponad 65 procent udziału źródeł nisko i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym Taurona zakłada ogłoszona właśnie aktualizacja strategii grupy, w ramach której planowane jest pozbycie się części wysokoemisyjnych aktywów i zainwestowanie w lądowe i morskie farmy wiatrowe oraz elektrownie fotowoltaiczne.

Póki co udział energii odnawialnej w miksie wytwarzania Taurona pozostaje niski, a w ostatnich latach państwowa grupa energetyczna nie zrealizowała żadnej większej inwestycji, która zwiększyłaby jej potencjał wytwórczy w OZE. Za to Tauron inwestował w kopalnie i nowe moce węglowe.

W ubiegłym roku Tauron wytworzył ogółem 16,21 TWh energii elektrycznej, a wyłącznie ze źródeł odnawialnych – 0,97 TWh, co daje udział zielonej energii na poziomie zaledwie ok. 5 proc.

REKLAMA

Udział OZE w produkcji energii w grupie Tauron jeszcze spadnie, gdy do użytku zostanie oddany nowy blok węglowy o mocy 910 MW w Jaworznie.

Udział niskoemisyjnych źródeł w grupie Tauron ma jednak zacząć wzrastać, co, jak wskazuje prezes Taurona Filip Grzegorczyk, ma wynikać ze zmian w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym.

– Wprowadzenie nowych opcji do strategii Grupy będzie podstawą bezpiecznej i zrównoważonej transformacji Taurona, a także zwiększy potencjał inwestycyjny dla rozwoju odnawialnych źródeł energii. Zaktualizowane kierunki strategiczne uwzględniają zmiany w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym, przede wszystkim powstanie w Polsce dwutowarowego rynku energii, wejście w życie konkluzji BAT, ograniczenie wsparcia dla energetyki konwencjonalnej po 2025 r., a także wzrost cen uprawnień do emisji CO2 – wylicza prezes Taurona.

Na razie w ramach portfela źródeł odnawialnych Tauron eksploatuje należące do spółki Tauron Ekoenergia 34 elektrownie wodne oraz cztery farmy wiatrowe, w których energię elektryczną wytwarza 100 turbin wiatrowych o łącznej mocy 200,75 MW. 

Na aktywa wiatrowe spółki Tauron Ekoenergia składają się farmy Zagórze w woj. zachodniopomorskim (30 MW), Wicko w woj. pomorskim (40 MW), Marszewo w woj. zachodniopomorskim (100 MW) oraz Lipniki w woj. opolskim (30,75 MW).

Tymczasem w ramach właśnie ogłoszonej nowej strategii, do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie o mocy 900 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy 300 MW oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych. 

Inwestycje w OZE, wyceniane łącznie na około 5-6 mld zł, z udziałem kapitałowym na poziomie około 20 proc., Tauron chce finansować z partnerami kapitałowymi oraz przy pomocy długu.

REKLAMA

Rozważany jest rozwój projektów w różnych modelach biznesowych, w tym poprzez utworzenie funduszu infrastrukturalnego, który dzięki pozyskaniu partnerów finansowych może umożliwić realizację inwestycji z udziałem Taurona na poziomie ok. 20 proc.

– Dzięki realizacji planowanych działań możliwe będzie zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w strukturze wytwórczej Grupy Tauron do blisko 30 proc. w 2025 r. i ponad 65 proc. w 2030 r. Dla części planowanych projektów zakładamy pozyskanie partnerów finansowych i realizację inwestycji z ok. 20 proc. udziałem kapitałowym Grupy Tauron oraz możliwość zarządzania tymi aktywami przez Grupę – mówi Marek Wadowski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. finansów.

Ponadto Tauron ma przeprowadzić rynkową weryfikację możliwości optymalizacji portfela inwestycji kapitałowych oraz ograniczenia działalności w segmentach górniczym i ciepłowniczym.

W ramach opcji rozważa się sprzedaż udziałów w spółkach Elektrociepłownia Stalowa Wola i PGE EJ1. Analizowane będą również m.in. opcje poszukiwania nabywców Zakładu Górniczego Janina i spółki Tauron Ciepło.

Planowane inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej mocy 1200 MW oraz zastąpienie wyeksploatowanych bloków przez oddanie do użytku bloku o mocy 910 MW w Jaworznie pozwoli na obniżenie emisyjności Grupy Tauron o ponad 20 procent do 2025 r. oraz o ponad 50 procent do roku 2030 r. wobec 2018 roku – podkreśla Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

Sprzedaż i rozwój nowych produktów i usług mają stanowić silną bazę wzrostu Taurona. W tym obszarze Grupa planuje rozwój oferty dla klientów indywidualnych, przedsiębiorstw i samorządów, co ma pozwolić na utrzymanie obecnej bazy klientów kupujących produkty Tauron oraz zwiększenie rentowności.

Jak mówi Kamil Kamiński, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. klienta i wsparcia korporacyjnego, szczególny nacisk zostanie położony na portfolio usług dla klientów biznesowych m.in. w zakresie doradztwa zarządzania majątkiem i infrastrukturą energetyczną oraz poprawy efektywności energetycznej.

Bardzo dobrze odbierany jest inteligentny system zarządzania energią elektryczną od Tauron, który zainstalowany w budynkach wielokubaturowych, np. galeriach handlowych czy biurowcach, jest w stanie wygenerować oszczędności w zużyciu energii przez naszych klientów średnio o kilkanaście procent w ciągu roku. Będziemy również rozwijać testowane już we Wrocławiu rozwiązania smart city i usługi z obszaru szeroko rozumianej elektromobilności – mówi Kamil Kamiński.

Ostatnio Tauron zapowiedział, że do końca 2020 roku odda do użytku sieć 150 stacji ładowania aut elektrycznych oraz kompletny system do zarządzania e-mobilnością.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.