Pół roku na rozporządzenie dla prosumentów

Pół roku na rozporządzenie dla prosumentów
Piotr Woźny. Fot. MPiT

Najpóźniej w przyszłym miesiącu Sejm powinien uchwalić nowelizację ustawy o OZE, w której znajdą się zapisy pozwalające m.in. na objęcie przedsiębiorców prosumenckim systemem opustów. Na przyjęcie kolejnych, obiecanych wcześniej przez rząd rozwiązań dla prosumentów musimy jeszcze poczekać. 

Rząd kończy procedowanie projektu nowelizacji ustawy o OZE, w której zawarto rozwiązania mające ułatwić rozwój energetyki prosumenckiej. W tym tygodniu projektem zajmowali się prawnicy z rządowej Komisji Prawniczej i może on teraz trafić na Radę Ministrów, a następnie do parlamentu.

Przyjęcie nowelizacji ustawy o OZE przez Sejm i Senat jeszcze przed parlamentarnymi wakacjami jest konieczne, aby wdrożyć obiecane na ten rok aukcje.

REKLAMA

Uchwalenie nowelizacji będzie też oznaczać pewne zmiany jeśli chodzi o segment prosumencki. Wpisanie ich do projektu nowelizacji to efekt prac międzyresortowego zespołu ds. energetyki prosumenckiej, którym kieruje minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

Efektem najbliższej nowelizacji ma być przede wszystkim umożliwienie przedsiębiorcom rozliczania się w systemie opustów poprzez objęcie tej grupy definicją prosumenta. Przedsiębiorcy zachowają możliwość pozostania w dotychczasowym systemie sprzedaży nadwyżek energii i w tym przypadku zyskają więcej swobody jeśli chodzi o wybór podmiotu, któremu będą sprzedawać energię.

Więcej o prosumenckich zmianach w najbliższej nowelizacji ustawy o OZE w artykule: Znamy nowe zapisy dla prosumentów, które pojawią się w ustawie o OZE.

Zdaniem Piotra Woźnego, pełnomocnika premiera ds. walki ze smogiem oraz członka rządowego zespołu ds. prosumentów, jeśli nowelizacja ustawy o OZE zostanie uchwalona zgodnie z planem w najbliższych tygodniach, przedsiębiorcy będą mogli wejść do systemu opustów na przełomie trzeciego i czwartego kwartału br.

Części postulatów zgłaszanych wcześniej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości nie udało się jednak zawrzeć w procedowanej obecnie przez rząd nowelizacji ustawy o OZE. Prosumenckie zapisy pojawiły się w niej już na finalnym etapie, co wydłużyło procedowanie tej nowelizacji, a dalsze opóźnianie uchwalenia nowych regulacji dla rynku energetyki odnawialnej mogłoby zagrozić wdrożeniu zapowiedzianych na ten rok aukcji.

Implementacja kolejnych rozwiązań dla prosumentów, które nie znajdą się teraz bezpośrednio w ustawie o OZE, ma być możliwa dzięki przyjęciu odpowiedniego rozporządzenia. Zapis o tym rozporządzeniu pojawił się w nowelizacji, a jego przygotowaniem mają się zająć wspólnie resorty energii i przedsiębiorczości.

W projekcie nowelizacji zapisano, że rozporządzenie dla prosumentów ma objąć m.in. wymagania techniczne i eksploatacyjne w zakresie przyłączania mikroinstalacji oraz warunki jej współpracy z systemem elektroenergetycznym, zasady dotyczące zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji, sposobu bilansowania oraz prowadzenia rozliczeń z prosumentami.

REKLAMA

Kiedy rynek prosumencki może spodziewać się takiego rozporządzenia?

W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem i członek rządowego zespołu ds. prosumentów, Piotr Woźny, stwierdził, że takie rozporządzenie może zostać przyjęte w ciągu pół roku.

Na wydanie rozporządzenia w sprawie obsługi prosumentów realistycznie dajemy sobie sześć miesięcy po wejściu w życie ustawy. Jest wiele rzeczy do zrobienia i nie da się ich zrobić bez współpracy z operatorami systemów dystrybucyjnych – stwierdził Piotr Woźny.  

Ponadto rząd zapowiada wdrożenie kolejnych rozwiązań napędzających rozwój energetyki prosumenckiej, które powinny pojawić się w następnej nowelizacji ustawy o OZE.

Chodzi m.in. o obiecane przez minister przedsiębiorczości Jadwigę Emilewicz zmniejszenie podatku VAT na mikroinstalacje powstające na gruncie czy dachach budynków gospodarczych – z 23 proc. do 8 proc., czyli do stawki, którą objęte są choćby instalacje fotowoltaiczne montowane na dachach budynków mieszkalnych.

Właśnie na to rozwiązanie, pod kątem przyszłej nowelizacji ustawy o OZE, wskazał w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl Piotr Woźny.

– Różnica w opodatkowaniu VAT to kwestia, której w tym pakiecie nie udało się załatwić ze względu na konieczność uzgodnienia z Ministerstwem Finansów – stwierdził.

Chcieliśmy przygotować takie propozycje poprawek, które da się dopisać do tej nowelizacji, która powoduje, że jeszcze w tym roku mogą odbyć się aukcje. Zawsze dyskusja z Ministerstwem Finansów na temat regulacji podatkowych to nie jest rzecz prosta. W tym przypadku tego czasu nie starczyło, ale nie traciłbym nadziei w tym obszarze – ocenił pełnomocnik premiera ds. walki ze smogiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.