Ilu wytwórców sprzedaje już energię w systemie aukcyjnym?

Ilu wytwórców sprzedaje już energię w systemie aukcyjnym?
BayWa

Jeszcze tylko do końca tego miesiąca sprzedaż energii w systemie aukcyjnym mogą rozpocząć inwestorzy, którzy zagwarantowali sobie wsparcie w drugiej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej, która odbyła się dwa lata temu. Beneficjenci pierwszej aukcji z grudnia 2016 r. mieli czas na rozpoczęcie sprzedaży energii do końca ubiegłego roku i nie wszystkim udało sie wywiązać z tego terminu. 

Pierwszą aukcję, przeprowadzoną pod koniec grudnia 2016 r., przeznaczoną dla nowych instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW wygrały 84 oferty – w większości związane z budową elektrowni PV.

Minimalna i maksymalna cena, po jakiej w tamtej aukcji została sprzedana energia, wyniosły 253,5 zł/MWh i 408,8 zł/MWh.

REKLAMA

Na uruchomienie sprzedaży energii z tych projektów inwestorzy mieli czas do końca 2018 r.

Ile z tych projektów udało się uruchomić w wymaganym terminie? Inwestorzy po pierwszej aukcji zgłaszali trudności związane z pozyskaniem finansowania na swoje projekty. Powodem były niejasności związane z zasadami pomocy publicznej, które zniechęcały banki do zaangażowania się w projekty aukcyjne – mimo posiadanych przez inwestorów 15-letnich gwarancji sprzedaży energii po stałej cenie.

W efekcie wyniku pierwszej aukcji z grudnia 2016 r. nie wszystkim inwestorom udało się rozpocząć sprzedaż energii w terminie do końca 2018 r. Wytwarzanie rozpoczęto w przypadku 55 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 52,517 MW, a do tego w przypadku jednej instalacji wiatrowej o mocy 0,8 MW.

Kolejna aukcja wiatrowo-fotowoltaiczna dla projektów o mocy do 1 MW odbyła się pod koniec czerwca 2017 r., co oznacza, że wkrótce wygaśnie 24-miesięczny termin na rozpoczęcie produkcji energii.

W tamtej aukcji wygrały 352 oferty należące do 236 wytwórców. Minimalna i maksymalna cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosły odpowiednio 195 zł/MWh i 398,87 zł/MWh

Ile z tych projektów funkcjonuje już w systemie aukcyjnym?

Jak dowiedział się portal Gramwzielone.pl, do 5 czerwca sprzedaż energii rozpoczęto w przypadku 147 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 124,548 MW oraz dwóch instalacji wiatrowych o łącznej mocy 1,7 MW.

REKLAMA

Mniej czasu na rozpoczęcie sprzedaży w systemie aukcyjnym będą mieć inwestorzy planujący budowę instalacji PV w wyniku trzeciej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej, która odbyła się w listopadzie 2018 r.

W tamtej aukcji przeznaczonej dla projektów o jednostkowej mocy do 1 MW wygrały 554 oferty złożone przez 251 wytwórców. Minimalna cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosła 288,99 zł/MWh, a cena maksymalna sięgnęła 364,99 zł/MWh.

Zgodnie z nadal obowiązującym brzmieniem ustawy o OZE, na rozpoczęcie sprzedaży energii z fotowoltaiki w tej aukcji przewidziano 18 miesięcy, co w połączeniu z długim czasem oczekiwania na przyłączenie i uzyskanie koncesji może utrudnić inwestorom wywiązanie się z wymogów systemu aukcyjnego.

W procedowanym obecnie projekcie nowelizacji ustawy o OZE jest mowa o wydłużeniu ponownie do 24 miesięcy czasu na uruchomienie sprzedaży z instalacji fotowoltaicznych. O ile jednak na taki termin mogą liczyć beneficjenci aukcji, która odbędzie się w tym roku, o tyle nie jest jasne, czy zmiany dadzą więcej czasu również beneficjentom aukcji z 2018 r.

Póki co, do początku tego miesiąca wytwarzanie w systemie aukcyjnym rozpoczęto już w przypadku czterech elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,457 MW, które objęto wsparciem w ostatnich aukcji z listopada, a do tego uruchomiono sprzedaż w przypadku jednej elektrowni wiatrowej o mocy 0,85 MW oraz w przypadku dwóch elektrowni wodnych o łącznej mocy 6,716 MW.

Na dzień 5 czerwca w systemie aukcyjnym działało w sumie 212 instalacji o łącznej mocy 187,588 MW.

Kolejna aukcja wiatrowo-fotowoltaiczna dla projektów o mocy do 1 MW ma się odbyć jeszcze w tym roku i do podziału ma być w niej 0,7 GW. Ponadto Ministerstwo Energii przewiduje przeprowadzenie drugiej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o mocy powyżej 1 MW, w której wsparciem mają zostać objęte projekty o łącznej mocy około 2 GW.

We wszystkich tegorocznych aukcjach łącznie z pozostałymi koszykami aukcyjnymi do podziału ma być 3,4 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.