Najgłębszy odwiert geotermalny w kraju sięgnie 7 km

Najgłębszy odwiert geotermalny w kraju sięgnie 7 km
Geotermia Podhalańska

Przed rokiem podhalańska gmina Szaflary ogłosiła przetarg na przeprowadzenie badań poprzedzających wykonanie najgłębszego w kraju odwiertu geotermalnego w kraju. Przyjęto pierwotnie, że jego głębokość sięgnie 5,3 km. Teraz jednak zdecydowano, że będzie jeszcze głębszy.

Przetarg ogłoszony przed rokiem przez podhalańską gminę dotyczył wykonania badań sejsmicznych i magnetotellurycznych pod odwiert mający sięgać 5,3 km z możliwością pogłębienia do 7 km.

Teraz władze gminy Szaflary zdecydowały, że odwiert będzie głębszy, sięgnie 7 km i będzie zlokalizowany w innym miejscu niż początkowo przewidywano. Na takiej głębokości temperatura wody ma sięgać 120 st. C.

REKLAMA

Drążenie odwiertu ma rozpocząć się na początku przyszłego roku, jednak najpierw pozytywną decyzję musi wydać Główny Geolog Kraju.

Pieniądze na wykonanie odwiertu geotermalnego w gminie Szaflary pochodzą z realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu „Geologia i górnictwo”, część 1) „Poznanie budowy geologicznej kraju oraz gospodarka zasobami złóż kopalin i wód podziemnych”.

REKLAMA

NFOŚiGW zobowiązał się do całkowitego pokrycia kosztu inwestycji. Przyjęto, że wykonanie odwiertu głębokiego na 5,3 km będzie kosztować 45 mln zł. Wykonanie głębszego odwiertu zwiększy ten koszt.

Źródło geotermalne w gminie Szaflary ma wspomóc pracę trzech odwiertów już produkujących ciepło na potrzeby Zakopanego i sąsiednich wsi. Planowana jest także budowa sieci ciepłowniczej w gminie Szaflary połączonej systemem ciepłowniczym Nowego Targu.

Gmina Szaflary jest uczestnikiem uruchomionego w 2017 roku klastra energii „Serce Podhala”, który tworzy także spółka PEC Geotermia Podhalańska S.A. i który ma wchodzić w skład klastra „Zielone Podhale”.

W ramach programu dofinansowania odwiertów geotermalnych NFOŚIGW podpisał umowy, zobowiązując się do pokrycia kosztów odwiertów geotermalnych m.in. w gminach Tomaszów Mazowiecki (dofinansowanie w wysokości 13 mln zł), Sochaczew (10,43 mln zł), Turek (14 mln zł), Sieradz (10,59 mln zł), Koło oraz Lądek-Zdrój (18,78 mln zł).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.