Wzrost średniej ceny energii w trzecim kwartale 2019
Urząd Regulacji Energetyki podał średnią cenę energii za trzeci kwartał 2019 r., obliczoną zgodnie z art. 23 Prawa energetycznego, która okazała się wyższa od wyliczonej w ten sam sposób ceny energii za pierwszy i drugi kwartał br. To odwrotny trend niż w przypadku podawanej również przez URE co kwartał średniej ceny energii obliczanej zgodnie z art. 49 Prawa energetycznego.
Urząd Regulacji Energetyki podał kwartalną cenę sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym wyliczoną zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. b) ustawy Prawo energetyczne, która w trzecim kwartale wyniosła 252,65 zł/MWh.
Wcześniej, w drugim kwartale br. obliczona w ten sposób średnia cena sprzedaży energii elektrycznej wyniosła 247,21 zł/MWh, natomiast w I kwartale było to 241,81 zł/MWh.
Algorytm obliczania średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, wyznaczonej zgodnie z artykułem 23 Prawa energetycznego, obejmuje sprzedaż energii elektrycznej realizowaną przez wytwórców i spółki obrotu w konkurencyjnych segmentach krajowego hurtowego rynku energii elektrycznej, tj. do spółek obrotu w ramach kontraktów dwustronnych, a także na giełdę energii.
W przypadku skonsolidowanych pionowo grup kapitałowych do wyliczenia ceny został wzięty pod uwagę wolumen sprzedaży energii elektrycznej i wartość jej sprzedaży do spółek obrotu poza grupę kapitałową oraz na giełdę energii.
W podanej cenie zgodnie z art. 23 PE nie uwzględnia się natomiast sprzedaży energii elektrycznej na rynek bilansujący – jak podaje URE – ze względu na techniczny charakter tego segmentu rynku.
Średnia cena wyliczona zgodnie z art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. b) ustawy Prawo energetyczne w całym w 2018 r. wyniosła 194,30 zł/MWh wobec średniej ceny 163,70 zł/MWh w roku 2017 oraz średniej ceny 169,99 zł/MWh w roku 2016.
Urząd Regulacji Energetyki podał wcześniej, że średnia cena energii elektrycznej sprzedawanej na zasadach innych niż określone w art. 49a ust. 1 ustawy Prawo energetyczne, za trzeci kwartał 2019 roku wyniosła 213,60 zł/MWh. To nieznaczny spadek w porównaniu do wyznaczonej w ten sam sposób ceny za drugi kwartał.
W obliczeniu tej ceny uwzględniono dane z realizacji umów sprzedaży energii elektrycznej zawartych przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej wskazane w art. 49a ust. 1 ustawy Prawo energetyczne. Cena nie uwzględnia podatków (VAT, akcyza), opłat niezwiązanych z ilością sprzedanej energii elektrycznej oraz zobowiązań związanych ze świadectwami pochodzenia.
Cenę obliczono na podstawie danych przekazanych przez wytwórców i obejmujących sprzedaż energii elektrycznej pochodzącej z własnej produkcji w trzecim kwartale 2019 r., o łącznym wolumenie 9,79 TWh wobec 10,79 TWh we wcześniejszym kwartale.
URE podkreśla, że istotny wpływ na poziom ceny wyznaczanej zgodnie z art. 49a ustawy Prawo energetyczne mają kontrakty zawierane z dużym – rocznym, dwuletnim – wyprzedzeniem. W konsekwencji przedstawiona cena, jak podkreśla Urząd, może nie odzwierciedlać aktualnych warunków rynkowych.
Wyliczona w ten sam sposób średnia cena za drugi kwartał tego roku wyniosła 214,07 zł/MWh, natomiast w pierwszym kwartale było to 221,28 zł/MWh.
Wyliczona wcześniej w ten sam sposób średnia cena za czwarty kwartał 2018 r. wyniosła 180,25 zł/MWh i była niższa w stosunku do ceny z wcześniejszego kwartału (183,69 zł/MWh).
Spadek cen na TGE
Ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii spadły w ubiegłym miesiącu zarówno na rynku terminowym jak i spotowym. TGE odnotowała też niższy ogólny wolumen obrotów – mimo rekordowych obrotów na Rynku Dnia Bieżącego dzięki umożliwieniu handlu energią z podmiotami z innych europejskich krajów.
Więcej na ten temat w artykule: Spadek cen energii na TGE w listopadzie
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.