Emisje CO2 zatrzymały się mimo wzrostu globalnego PKB

Emisje CO2 zatrzymały się mimo wzrostu globalnego PKB
Fot. derhypnosefrosch, flickr cc

Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała, że mimo dobrego tempa wzrostu globalnego PKB i oczekiwań dotyczących kolejnego wzrostu emisje CO2 na świecie w 2019 roku utrzymały się na poziomie z wcześniejszego roku.

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) raportują, że w 2019 roku wyemitowano do atmosfery 33 gigatony CO2, czyli tyle samo, ile w roku 2018 – mimo, że w ubiegłym roku globalna gospodarka urosła o 2,9 proc.

Brak wzrostu globalnych emisji MAE tłumaczy wzrostem produkcji energii ze źródeł odnawialnych – głównie z farm wiatrowych i fotowoltaiki – oraz częściowo przechodzeniem z węgla na gaz w krajach rozwiniętych, dzięki czemu ograniczyły one swoje emisje z elektroenergetyki.

REKLAMA

Wyraźny spadek emisji w 2019 roku odnotowały Stany Zjednoczone, zmniejszając emisje o 140 mln ton, czyli o 2,9 proc., dzięki czemu były niższe o 1 gigatonę od rekordowej emisji odnotowanej w USA w roku 2000. 

Z kolei emisje CO2 Unii Europejskiej zmniejszyły się o 160 mln ton, czyli o 5 proc. dzięki redukcjom emisji w sektorze elektroenergetycznym.

Natomiast emisje Japonii zmniejszyły się o 45 mln ton, czyli o 4 proc., co MAE tłumaczy zwiększeniem produkcji energii z atomu.

REKLAMA

Natomiast emisje w pozostałych częściach świata wzrosły łącznie o 400 mln ton, z czego za 80 proc.  wzrostu odpowiadała Azja i rosnące na tym kontynencie emisje z elektrowni węglowych.

Natomiast produkcja energii z węgla w krajach rozwiniętych zmniejszyła się w 2019 roku w sumie o niemal 15 proc.

Inne czynniki sprzyjające zatrzymaniu się wzrostu emisji, na które wskazuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna, to łagodniejsza pogoda w kilku krajach, co zmniejszyło popyt na energię, a także wolniejszy wzrost gospodarczy niektórych rynków rozwijających się.

– Musimy teraz ciężko pracować, aby zapewnić, że rok 2019 zostanie zapamiętany jako definitywny szczyt globalnych emisji, a nie tylko jako kolejna przerwa w ich wzroście. Mamy technologie, które mogą temu służyć i musimy zrobić z nich użytek – komentuje dr Fatih Birol, szef MAE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.