Słowacy zaczynają aukcje dla OZE. Na jakich warunkach?

Słowacy zaczynają aukcje dla OZE. Na jakich warunkach?
Belectric

Bratysława wdraża aukcyjny system wsparcia odnawialnych źródeł energii. Jakie warunki zaoferuje inwestorom w pierwszej aukcji?

Słowacki minister gospodarki Peter Ziga ogłosił pierwszą aukcję dla odnawialnych źródeł energii, w której oferty na sprzedaż energii odnawialnej można składać do końca kwietnia br. W przeciwieństwie do systemu aukcyjnego w Polsce, Słowacy nie zdecydowali się na podział aukcji na koszyki technologiczne i ich pierwsza aukcja będzie technologicznie neutralna.

Zdecydowano się na objęcie wsparciem tylko stosunkowo niewielkiego wolumenu instalacji OZE o łącznej mocy około 30 MW. Do aukcji można zgłaszać energię z projektów o mocy od 500 kW do 10 MW. Wyjątkiem są inwestycje fotowoltaiczne w przypadku których ustalono przedział 100 kW – 2 MW.

REKLAMA

Inwestorzy, którzy wygrają aukcję, otrzymają 15-letnie gwarancje sprzedaży energii – podobnie jak w polskim systemie aukcyjnym.

Zastosowany zostanie jednak inny mechanizm rozliczeń. W Polsce inwestorzy otrzymują gwarancje wyrównania do zgłoszonej w aukcji ceny, indeksowanej co roku o inflację. Oznacza to de facto stały poziom wynagrodzenia, niezależny od rynkowej ceny energii i jest to mechanizm zbliżony do stosowanych choćby w Wielkiej Brytanii kontraktów różnicowych.

Natomiast wygrani aukcji na Słowacji otrzymają prawo do wypłaty premii uzyskanej ponad cenę energii sprzedanej na rynku, zgodnie z mechanizmem tzw. feed-in premium.

Maksymalna cena, którą będą mogli zaoferować inwestorzy realizujący projekty fotowoltaiczne i wiatrowe, wynosi 84,95 EUR/MWh. W przypadku pozostałych technologii przyjęto cenę na poziomie 106,8 EUR/MWh.

REKLAMA

Według danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA), potencjał odnawialnych źródeł energii na Słowacji (bez hydroelektrowni) wzrósł w latach 2009-2018 z 1,741 GW do 2,388 GW, do tego Słowacy posiadali na koniec 2018 r. elektrownie wodne o mocy 2,523 GW.

Słowacy praktycznie nie posiadają energetyki wiatrowej. Moc turbin zainstalowanych w tym kraju wynosiła na koniec 2018 r. tylko 4 MW.

Natomiast moc elektrowni fotowoltaicznych na Słowacji wynosiła na koniec 2018 roku 531 MW, z czego zdecydowana większość powstała w roku 2011, kiedy Bratysława wdrożyła atrakcyjne taryfy gwarantowane, które jednak później szybko wycofano dla nowych instalacji. W efekcie od 2013 roku moc elektrowni PV w tym kraju pozostaje praktycznie bez zmian.

Według danych IRENA, elektrownie słoneczne na Słowacji w 2018 roku wytworzyły w sumie około 506 GWh enegii elektrycznej.

W 2018 roku Słowacja osiągnęła udział zielonej energii w swoim miksie energetycznym na poziomie 11,9 proc., czyli niewiele wyższy od udziału OZE w Polsce. Tymczasem w 2020 roku udział energii odnawilanej w konsumpcji energii na Słowacji zgodnie z unijnymi celami powinien wynosić 14 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.