RWE zainwestuje w wiatr i fotowoltaikę 5 miliardów euro
Niemiecki koncern energetyczny RWE zapowiada redukowanie emisji gazów cieplarnianych, docelowo do stanu tzw. neutralności klimatycznej. Mają w tym pomóc ogromne inwestycje w energetyce wiatrowej i fotowoltaicznej, w tym realizowane także na rynku energetyki odnawialnej w Polsce.
W obszarze odnawialnych źródeł energii RWE to przede wszystkim jeden z liderów globalnego sektora wiatrowego, który w ostatnim czasie znacząco powiększył swoje aktywa dzięki wchłonięciu inwestycji należących do innego niemieckiego koncernu energetycznego E.ON.
Po niedawnej wymianie aktywów z grupą E.ON nowa spółka zależna RWE, RWE Renewables, dysponuje mocą zainstalowaną na poziomie ponad 9 gigawatów, a kolejne 2,7 gigawata jest w budowie.
RWE pochwaliło się właśnie wyraźną poprawą rentowności za 2019 rok, w którym EBITDA niemieckiej grupy miała wzrosnąć do 2,1 mld euro w stosunku do wyniku 1,5 mld euro odnotowanego w roku 2018. Z kolei zysk netto wyniósł 1,2 mld euro i był dwa razy wyższy niż wypracowany rok wcześniej.
Przy okazji publikacji wyników finansowych za ubiegły rok niemiecka firma ogłosiła plany osiągnięcia tzw. neutralności klimatycznej do roku 2040 i zastąpienia generacji węglowej głównie energią wytwarzaną z wiatru i słońca.
Póki co moce wytwórcze RWE sięgają w sumie około 40 GW, z czego około 27 GW to moce w konwencjonalnej energetyce, a około 14,3 GW to moce wyłącznie w energetyce węglowej.
W wyniku negocjacji z rządem Angeli Merkel, który chce wycofania się Niemiec z produkcji energii z węgla do roku 2038, RWE zadeklarowało rozpoczęcie zamykania elektrowni węglowych, z których pierwsza – blok w Niederaussem o mocy 300 MW – ma zostać zamknięta jeszcze w tym roku. Ponadto RWE ma zamknąć wcześniej niż planowano kopalnie odkrywkowe w Inden i Hambach.
W raporcie na temat wyników za ubiegły rok RWE zapowiedziało ponadto uruchomienie do roku 2022 kosztem 5 miliardów euro farm wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy 4 GW, z tego 1 mld euro RWE ma zainwestować w Niemczech.
Ponadto niemiecki koncern podał, że portfel jego projektów w energetyce odnawialnej rozrósł się do ponad 20 GW.
W październiku ubiegłego roku RWE ogłosiło wejście na polski rynek morskiej energetyki wiatrowej. Spółka RWE Renewables nabyła cztery projekty farm wiatrowych o łącznej mocy 1,5 GW.
Wiadomo, że projekty przejęte przez RWE znajdują się na różnych etapach rozwoju i są zlokalizowane na wysokości Słupska, w środkowej części polskiej linii brzegowej na Morzu Bałtyckim.
Niemiecki koncern zapowiedział, że w najbliższych latach prowadzone będą dalsze działania rozwojowe, a faza budowy mogłaby się rozpocząć już w roku 2023.
RWE Renewables ma już w portfolio jedną morską farmę wiatrową, która powstała na Morzu Bałtyckim.
Spółka, po wchłonięciu aktywów E.ON, stała się współwłaścicielem morskiej farmy wiatrowej Arkona o mocy 385 MW, która znajduje się w niemieckiej części Bałtyku.
Plan na 2020
Na ten rok RWE zapowiada wypracowanie wyniku EBITDA na poziomie 2,7-3 mld euro, a zysk netto ma wynieść 0,85-1,15 mld euro.
W tym segment morskiej energetyki wiatrowej w niemieckiej grupie ma wypracować wynik EBITDA na poziomie 0,9-1,1 mld euro. Natomiast segment lądowej energetyki wiatrowej i fotowoltaiki ma osiągnąć wynik EBITDA na poziomie 0,5-0,6 mld euro, czyli na takim samym poziome jak prognozowany na ten rok dla segmentu energetyki węglowej i jądrowej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.