Wodór popłynie gazociągami? Unijny regulator widzi wyzwania

Wodór popłynie gazociągami? Unijny regulator widzi wyzwania
PGNiG

Europejscy operatorzy systemów gazowych przedstawiają kolejne plany budowy infrastruktury, którą będzie przesyłany zielony wodór. Tymczasem unijny regulator rynku energetycznego ACER pokazuje, że jest do tego daleka droga.

Zgodnie ze strategią realizacji celu neutralności klimatycznej w Unii Europejskiej do 2050 roku, którą opracowuje Bruksela, jednym z kluczowych rozwiązań, które to umożliwią, ma być wytwarzanie wodoru otrzymywanego w procesie elektrolizy z energii elektrycznej produkowanej przez elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne.

Technologia tzw. zielonego wodoru umożliwi zagospodarowanie nadwyżek odnawialnej energii elektrycznej, co przyczyni się do stabilizowania sieci elektroenergetycznych w sytuacji rosnącej generacji zależnych pogodowo OZE.

REKLAMA

Wodór będzie można wykorzystać z powrotem do produkcji energii elektrycznej, ale także będzie można zasilać nim ciepłownictwo, przemysł czy transport, a więc sektory, w których redukcja emisji CO2 pozostaje jeszcze większym wyzwaniem niż w elektroenergetyce.

Rynkową szansę w tym widzi europejska energetyka i przemysł, a na rynku pojawiają się kolejne projekty związane z czystym wodorem.

Teraz koncepcję przesyłania wodoru europejską siecią gazociągów w ramach projektu o nazwie European Hydrogen Backbone przedstawiło 11 operatorów systemów gazowych: Enagás, Energinet, Fluxys Belgium, Gasunie, GRTgaz, NET4GAS, OGE, ONTRAS, Teréga, Snam oraz Swedegas.

Przedstawiona przez nich koncepcja zakłada dostosowanie unijnej sieci gazowej do transportu wodoru poprzez umożliwienie przesyłu H2 sieciami o długości 6,8 tys. km do roku 2030 roku oraz 23 tys. km dziesięć lat później, z czego około 75 proc. mają stanowić już istniejące, zmodernizowane sieci gazowe.

Jednocześnie koncepcja zaprezentowana przez europejskich operatorów sieci gazowych zakłada budowę gazociągów przesyłających obok wodoru także biometan.

Źródło: European Hydrogen Backbone.

Koszt projektu European Hydrogen Backbone ocenia się na 27-64 mld euro, co zdaniem jego autorów jest relatywnie niewielką sumą w kontekście całkowitych kosztów transformacji energetycznej w Europie.

Średni koszt transportu zielonego wodoru został wyceniony na 0,09-0,17 euro/kg na dystansie tysiąca kilometrów.

REKLAMA

ACER widzi wyzwania

Ostatnio możliwości wykorzystania infrastruktury gazowej do przesyłu wodoru ocenił unijny regulator rynku energetycznego Agency for the Cooperation of Energy Regulators – ACER, wskazując, że obecna infrastruktura gazowa umożliwia przesył jedynie bardzo ograniczonych ilości wodoru w mieszankach z gazem naturalnym i szersze zastosowanie H2 będzie wymagać znaczących modernizacji infrastruktury gazowej w Unii Europejskiej.

Na podstawie wykonanego badania ACER wnioskuje, że obecnie operatorzy systemu przesyłowego z 65 proc. krajów Unii Europejskiej nie pozwalają na wprowadzanie do ich sieci wodoru.

Najlepsza sytuacja pod tym względem występuje w Niemczech, gdzie dopuszczane jest wprowadzanie do sieci mieszanek z udziałem wodoru do 10 proc. – ale tylko w wybranych regionach i po spełnieniu określonych warunków.

Oprócz Niemiec wprowadzanie wodoru do sieci gazowej, ale w bardzo małych ilościach, dopuszczają w Unii Europejskiej jeszcze operatorzy z Francji (6 proc.), Hiszpanii (5 proc.), Austrii (4 proc.), Litwy i Słowacji (po 2 proc.), Włoch (1 proc.), Łotwy i Irlandii (po 0,1 proc.) oraz Holandii (0,02 proc.).

ACER zaznacza, że unijni operatorzy rozpoczynają projekty związane z wprowadzaniem wodoru do gazociągów, jednak są one na razie na bardzo wstępnym etapie i mają charakter pilotaży.

Unijny regulator wskazuje ponadto, że urzędy regulujące rynki gazowe w poszczególnych krajach UE są w większości przekonane, że rozwiązania polegające na wprowadzania do sieci gazowych mieszanek paliw z udziałem wodoru będą mieć tylko przejściowy charakter i że docelowym rozwiązaniem powinna być budowa infrastruktury dedykowanej H2.

Jednocześnie ACER wskazuje na potrzebę przyjęcia unijnych standardów w zakresie mieszania wodoru z gazem naturalnym, oceniając, że różne krajowe standardy w tym zakresie uniemożliwią przesył takich paliw między krajami UE.

Unijna agencja podkreśla przy tym, że istniejąca infrastruktura gazowa w Europie umożliwia tylko bardzo ograniczony, wynoszący nie więcej niż 5 proc. udział wodoru.

ACER zwraca uwagę ponadto, że mieszanek z większym udziałem wodoru może nie akceptować infrastruktura odbiorców końcowych. Unijny regulator podkreśla, że to zagadnienie wymaga dalszych, bardziej szczegółowych badań.

Z drugiej strony ACER wskazuje, że praktyki zmierzające do wprowadzania do sieci gazowej mieszanek wodoru z gazem naturalnym „początkowo nie wymagają większych zmian jeśli chodzi o aktualne zasady rynku i legislację”.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.