Włosi wprowadzą taryfy gwarantowane dla wspólnot energetycznych

Włosi wprowadzą taryfy gwarantowane dla wspólnot energetycznych

Wysokie gwarantowane stawki za energię będą przysługiwać we Włoszech członkom wspólnot energetycznych. Taryfy będzie można połączyć z wysoką ulgą podatkową.

Włoski minister ds. rozwoju gospodarczego Stefano Patuanelli popisał dekret, który wprowadza nowe zasady wspierania wspólnot energetycznych dzięki taryfom gwarantowanym, z których będą mogli korzystać uczestnicy wspólnot energetycznych.

Podpisanie dekretu umożliwia wdrożenie w życie regulacji, które zostały zapisane w prawie przyjętym przez włoskie władze pod koniec ubiegłego roku. Włosi podkreślają, że wdrażane przez nich zasady wspierania kolektywnej produkcji i konsumpcji energii są zgodne z zapisami nowej unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii.

REKLAMA

Z informacji przekazanej przez włoskie ministerstwo gospodarki wynika, że taryfa gwarantowana będzie przysługiwać na okres aż 20 lat i wyniesie 100 euro/MWh w przypadku – jak to określono w komunikacie włoskiego rządu – kolektywnych producentów stosujących model autokonsumpcji, a także 110 euro/MWh w przypadku produkcji energii odnawialnej w ramach wspólnot energetycznych.

Z nowego systemu wsparcia będą mogli skorzystać członkowie wspólnot będący osobami fizycznymi, firmy z sektora MŚP czy podmioty należące do samorządów.

Ministerstwo nie precyzuje przy tym w komunikacie innych warunków, których spełnienie będzie uprawniać do otrzymywania tak wysokiej taryfy.

Włoskie ministerstwo dodaje, że wprowadzane są dodatkowe zachęty mające wspierać inwestycje w magazyny energii.

Systemem wypłat taryfy gwarantowanej ma zarządzać włoski regulator systemu energetycznego Gestore dei Servizi Energetici (GSE).

Co istotne członkowie wspólnot energetycznych będą mogli łączyć korzystanie z taryf gwarantowanych z wyjątkowo atrakcyjnym mechanizmem ulgi podatkowej, której wysokość może sięgać nawet 110 proc. kosztów inwestycji w odnawialne źródła energii i która została przyjęta przez włoskie władze w tym roku w ramach wartego w sumie 55 mld euro pakietu mającego przeciwdziałać skutkom epidemii COVID-19.

REKLAMA

Wysokość ulgi w ramach tzw. ekobonusu wcześniej wynosiła 65 proc. kosztów inwestycji w bardziej ekologiczne źródło ogrzewania, takie jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne, przy czym maksymalna wysokość ulgi nie mogła przekroczyć 60 tys. euro.

Ponadto Włosi mogli skorzystać z alternatywnej ulgi w wysokości 50 proc. w przypadku ogólnej modernizacji budynków, w tym uwzględniającej instalację urządzeń do produkcji energii odnawialnej. W tym przypadku maksymalna kwota odliczenia wynosiła dotąd 96 tys euro.

Killka miesięcy temu włoski rząd zdecydował się na podniesienie ulgi obejmującej m.in. montaż domowych instlacji OZE aż do 110 procent. Ma to zachęcić do inwestycji w poprawkę efektywności energetycznej, a jednocześnie powinno stymulować rozwój włoskiej gospodarki, w którą uderzyła epidemia koronawirusa.

Ulga w podwyższonej wysokości obejmie wydatki poniesione od 1 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. Włoski rząd przyjął jednocześnie maksymalny poziom kosztu, który w przypadku fotowoltaiki wynosi 2,4 tys. euro/kW, a w przypadku magazynu energii – 1 tys. euro/kWh.

Zaproponowane wspólnotom energetycznym taryfy są znacznie wyższe niż ceny zabezpieczane przez inwestorów w prowadzonych we Włoszech aukcjach dla odnawialnych źródeł  energii.  

W ostatnich aukcjach dla OZE, które odbyły się we Włoszech kilka miesięcy temu, inwestorzy, którzy zgłosili energię z fotowoltaiki, zaoferowali ceny wynoszące od 56 EUR/MWh do 66,3 EUR/MWh w stosunku do ceny referencyjnej na poziomie 70 EUR/MWh.

W przypadku projektów wiatrowych najniższa zgłoszona cena wyniosła 56,9 EUR/MWh, a najwyższa 68,4 EUR/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.