Po raz pierwszy więcej energii z OZE niż z paliw kopalnych w Unii Europejskiej

Po raz pierwszy więcej energii z OZE niż z paliw kopalnych w Unii Europejskiej
Andrew, flickr cc

W 2020 roku po raz pierwszy udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Unii Europejskiej okazał się wyższy od udziału energii wytwarzanej ze spalania paliw kopalnych. To jednak nie tylko zasługa kolejnych inwestycji w produkcję zielonej energii, ale również wpływ pandemii i spowolnienia gospodarczego, które przełożyło się na spadek konsumpcji energii w UE.

Z najnowszego raportu Komisji Europejskiej na temat sytuacji sektora energetycznego w Unii Europejskiej dowiadujemy się, że 2020 był pierwszym rokiem, w którym odnawialne źródła energii osiągnęły większy udział w produkcji energii elektrycznej w UE niż elektrownie spalające paliwa kopalne.

Udział energetyki odnawialnej w miksie elektroenergetycznym Unii Europejskiej w 2020 roku wyniósł 38 procent i był o 1 punkt procentowy wyższy od udziału, który osiągnęły w sumie elektrownie bazujące na paliwach kopalnych. Ponadto udział OZE był wyższy o 13 pkt proc. od udziału, który osiągnęła energetyka jądrowa.

REKLAMA

Wartość inwestycji w odnawialne źródła energii w Unii Europejskiej w ubiegłym roku miała mocno wzrosnąć – z poziomu 32,9 mld euro w roku 2019 do 48,8 mld euro. Przy tym wzrost zainstalowanych mocy odnotowano w przypadku fotowoltaiki (z 16,3 GW do 18,6 GW) oraz morskiej energetyki wiatrowej (z 1,5 GW do 2,5 GW), natomiast nowe moce w lądowej energetyce wiatrowej w ubiegłym roku okazały się niższe od uruchomionych rok wcześniej (spadek z 8,4 GW do 7,1 GW).

Komisja Europejska szacuje, że udział OZE w ogólnym miksie energetycznym Unii Europejskiej, uwzględniającym nie tylko elektroenergetykę, ale także ciepłownictwo i transport, wyniósł w ubiegłym roku 22 procent, co oznaczałoby przekroczenie o 2 pkt proc. unijnego celu OZE na 2020 rok.

Bruksela podkreśla przy tym, że nie wszystkie kraje członkowskie mogły zrealizować indywidualne cele udziału zielonej energii. Wśród nich wymieniona została Polska.

REKLAMA

Państwa UE będą musiały przekazać do 30 kwietnia 2022 r. raporty na temat stanu realizacji celów OZE na rok 2020. Nieosiągnięcie wymaganego poziomu może się wiązać z koniecznością zakupienia brakujących „wirtualnych” wolumenów zielonej energii od krajów, które wypracowały nadwyżkę w stosunku do określonych dla nich celów.  

Dzięki wzrostowi udziału OZE Unia Europejska odnotowała w ubiegłym roku 31-procentowy spadek emisji CO2 na terenie Unii Europejskiej w porównaniu z poziomem emisji z 1990 roku.

Inny efekt ukształtowania się unijnego miksu energetycznego w 2020 roku to spadek wartości subsydiów wypłacanych sektorowi paliw kopalnych, który w ubiegłym roku miał z tego tytułu otrzymać 52 mld euro w porównaniu do 56 mld rok wcześniej (wobec 78 mld euro przeznaczonych na subsydia dla OZE).

Komisja Europejska zastrzega jednak, że odnotowany w 2020 roku spadek subsydiów dla paliw kopalnych w dużej mierze jest efektem ogólnego zmniejszenia konsumpcji energii w sytuacji kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią. Jak podkreślono, jeśli państwa członkowskie nie podejmą w tym zakresie działań, wysokość subsydiów dla firm z sektora paliw kopalnych zacznie znowu rosnąć.

Bruksela zaznacza, że do tej pory już 9 państw Unii Europejskiej wycofało się ze spalania węgla, 13 państw wskazało konkretne daty zamknięcia elektrowni węglowych, cztery kraje mają analizować wybór terminu zakończenia spalania węgla, a tylko jeden kraj jeszcze nie rozpoczął debaty na ten temat (w raporcie nie wskazuje się, który to kraj).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.