Nowy program dotacji na efektywność energetyczną w domach i MŚP

Nowy program dotacji na efektywność energetyczną w domach i MŚP
Kari Soderholm, flickr cc

Z początkiem 2022 roku uruchomione zostaną programy bezzwrotnych dofinansowań, których beneficjentami końcowymi mogą być gospodarstwa domowe oraz firmy, które zdecydują się na instalację efektywnego źródła ogrzewania lub na przyłączenie do sieci ciepłowniczej. 

Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, programy dofinansowań zostały wprowadzone w znowelizowanej w tym roku ustawie o efektywności energetycznej jako alternatywa dla podmiotów zobowiązanych w zakresie rozliczania obowiązku oszczędności energii, o którym mowa w art. 10 tej ustawy.

Obowiązek uzyskania określonych oszczędności energii zgodnie z tą ustawą został nałożony na przedsiębiorstwa energetyczne prowadzące działalność w zakresie wytwarzania lub obrotu energią elektryczną, ciepłem czy gazem ziemnym, a także odbiorców końcowych będących członkiem giełdowej izby rozrachunkowej w odniesieniu do transakcji zawieranych poza giełdą towarową.

REKLAMA

Obowiązek może być realizowany poprzez potwierdzone audytem inwestycje w poprawę efektywności energetycznej lub poprzez uzyskanie i umorzenie świadectw efektywności energetycznej, czyli tzw. białych certyfikatów.

Teraz podmioty, na które został nałożony taki obowiązek, mają uzyskać możliwość wdrożenia programów bezzwrotnych dofinansowań w celu współfinansowania przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej u odbiorcy końcowego – gospodarstw domowych czy firm z sektora MŚP.

Takie przedsięwzięcia mają polegać na wymiany urządzeń służących do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej na urządzenia charakteryzujące się wyższą klasą efektywności energetycznej – w tym na kotły niskotemperaturowe na paliwo gazowe, ciekłe lub na biomasę, elektryczne podgrzewacze czy pompy ciepła.

REKLAMA

Programy dofinansowań mają objąć jedynie te przedsięwzięcia, które polegają na montażu urządzeń posiadających najwyższe klasy efektywności energetycznej.

Wartość referencyjna oszczędności energii finalnej wyrażona w tonach oleju ekwiwalentnego na rok, która musi zostać osiągnięta dzięki wymianie instalacji, została określona w rozporządzeniu Ministerstwa Klimatu i jest dodatkowo uzależniona od roku budowy budynku, w którym zostanie przeprowadzona dofinansowana inwestycja.

Druga możliwość to dofinansowanie inwestycji polegających na przyłączeniu odbiorców do sieci ciepłowniczej.

Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, założeniem programu jest przyspieszenie procesu modernizacji indywidualnych źródeł ciepła w celu przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza w Polsce. – Należy to uznać za istotne wsparcie dla programu Czyste Powietrze i działań mających na celu poprawę jakości powietrza w kraju. Programy dofinansowań pozwolą także na odblokowanie inwestycji proefektywnościowych u małych odbiorców końcowych, czyli w gospodarstwach domowych, przez spółki działające na rynku energii – zapewnia MKiŚ.

Realizacja programu dofinansowań w 2022 roku wymaga sporządzenia przez uprawnione podmioty regulaminu programu dofinansowania i przekazania go do Urzędu Regulacji Energetyki najpóźniej do 15 grudnia. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.