Firmy kupują coraz więcej zielonej energii. Padł kolejny rekord

Firmy kupują coraz więcej zielonej energii. Padł kolejny rekord
pixabay

Moce uwzględnione w zawartych w 2021 roku korporacyjnych umowach PPA, które obejmą dostawy energii ze źródeł odnawialnych, osiągnęły najwyższy poziom w historii globalnego rynku OZE. Zdecydowanym liderem są Stany Zjednoczone.

Bloomberg New Energy Finance podał, że w ramach zawartych w ubiegłym roku korporacyjnych umów na zakup zielonej energii (Corporate Power Purchase Agreements, CPPA) zakontraktowano energię ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy 31,1 GW. Stanowiło to ponad 10 proc. mocy uruchomionych w 2021 roku globalnych mocy w energetyce odnawialnej.

To wyższy poziom od skumulowanej mocy w umowach CPPA podpisanych w 2020 roku (25,1 GW), 2019 roku (20,1 GW) czy 2018 roku (13,6 GW). Jeszcze przed dekadą, w roku 2011, umowy CPPA na zieloną energię objęły źródła o mocy jedynie około 0,3 GW.

REKLAMA

Największym rynkiem umów CPPA pozostają Stany Zjednoczone, które odpowiadały w ubiegłym roku za 65 proc. zakontraktowanej globalnie mocy. Wartość umów ogłoszonych w USA wyniosła 17 GW, w całej Europie było to 8,7 GW, natomiast w Azji, która pozostaje największym rynkiem jeśli chodzi o inwestycje w energetyce odnawialnej, wartość zawartych w ubiegłym roku umów CPPA wyniosła jedynie około 2 GW.

Liderami Amazon i AES

Analitycy Bloomberg New Energy Finance policzyli, że umowy CPPA na zieloną energię podpisało w ubiegłym roku 137 firm z 32 krajów.

Liderem w tym zakresie okazał się, drugi rok z rzędu, Amazon, który był stroną zawartych w 2021 roku 44 umów CPPA na energię ze źródeł o mocy 6212 MW. W tym 4824 MW to umowy dotyczące energii z fotowoltaiki, a 1388 MW to umowy obejmujące generację z elektrowni wiatrowych.

Dzięki ubiegłorocznym umowom Amazon zwiększył łączną moc zakontraktowanych źródeł OZE do 13,9 GW, co czyni go numerem jeden na rynku umów CPPA.

Umowy o niewiele mniejszej mocy 6155 MW zawarł Microsoft, w tym 3477 MW dotyczyło fotowoltaiki, a pozostała część elektrowni wiatrowych. W ten sposób portfel umów CPPA tej firmy wzrósł do 8,9 GW.

Trzeci w zestawieniu opublikowanym przez Bloomberg New Energy Finance był inny amerykański koncern Meta, do którego należy Facebook. Ta firma zakontraktowała w ubiegłym roku energię z farm fotowoltaicznych o mocy 1980 MW i elektrowni wiatrowych o mocy 222 MW, zwiększając łączną moc zakontraktowanych źródeł OZE do 8 GW.

REKLAMA

Dopiero na kolejnych miejscach znalazły się firmy z Europy – BASF, który zakontraktował zakup energii z farm wiatrowych o mocy 1335 MW, a także grupa paliwowa TotalEnergies z zawartymi w ubiegłym roku umowami na zakup wyłącznie energii z fotowoltaiki o mocy 1300 MW.

Koncern, który jako pierwszy pokrył swoje zapotrzebowanie w 100 proc. umowami na energię ze źródeł odnawialnych, czyli Google, w 2021 roku do swojego portfela kontraktów CPPA dołączył 303 MW mocy z fotowoltaiki oraz 335 MW w energetyce wiatrowej.

Bloomberg podkreśla, że o ile Google był wcześniej liderem jeśli chodzi o moce OZE w zawieranych umowach CPPA, to jednak ostatnio ten koncern zwrócił bardziej swoją uwagę na wdrożenie koncepcji określanej jako 24/7, czyli rzeczywistego pokrycia swojej konsumpcji energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych w każdym miejscu na świecie i o każdej porze.

W gronie liderów, którzy zakontraktowali w ubiegłym roku najwięcej energii ze źródeł odnawialnych, BNEF wymienia jeszcze Nestle (404 MW), Target (342 MW) oraz Uniper (330 MW).  

Operatorem odnawialnych źródeł, który w ubiegłym roku sprzedał najwięcej zielonej energii, okazał się amerykański koncern AES, który był stroną zawartych umów na energię źródeł o mocy niemal 3 GW – zlokalizowanych nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Brazylii, Panamie i Chile.

Druga pod tym względem była francuska grupa energetyczna Engie, która w 2021 r. podpisała umowy na sprzedaż energii ze swoich źródeł o mocy ponad 2,1 GW. Kolejne były firmy Orsted (1,3 GW), Vattenfall (0,8 GW) oraz NextEra (0,7 GW).

Globalne korporacje, które przyjęły cel przejścia w 100-procentach na energię odnawialną, zrzesza inicjatywa o nazwie RES100. W ubiegłym roku dołączyło do niej 67 firm, dzięki czemu łączna liczba podmiotów należących do RES100 wzrosła do 355. Łącznie konsumują one w skali roku 363 TWh energii elektrycznej, czyli ponad dwa razy więcej niż wynosi roczne zużycie energii w Polsce.

Jak na razie firmy zrzeszone w RES100 zakontraktowały energię ze źródeł o mocy 47 GW, a według szacunków Bloomberg New Energy Finance, aby osiągnąć cel przejścia na 100 procent zielonej energii do 2030 roku, będą musiały podpisać jeszcze umowy obejmujące dostawy około 246 TWh energii rocznie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.