Tauron zainwestował 0,5 mld zł w sieci na Dolnym Śląsku

Tauron zainwestował 0,5 mld zł w sieci na Dolnym Śląsku
fot. Tauron

Modernizacje sieci energetycznych w województwie dolnośląskim mają zapewnić stałe zasilanie klientom Taurona i umożliwić przyłączanie do sieci kolejnych inwestycji. Firma przeznaczyła na to ponad 500 mln zł w 2021 roku.

Na obszarze województwa dolnośląskiego prowadzone są prace umożliwiające przyłączanie nowych inwestycji do sieci energetycznej i pozwalające na skrócenie czasów awarii. W minionym roku zlokalizowane były przede wszystkim w okolicach Wrocławia i Wałbrzycha. Dotyczą wszystkich poziomów napięć.

Jak podkreśla Jerzy Topolski, wiceprezes Tauron Polska Energia: – Dolny Śląsk jest obszarem o dużym zróżnicowaniu gospodarczym. Obok bardzo silnej wrocławskiej aglomeracji miejskiej oraz kilku mniejszych miast regionu mamy na obszarze województwa tereny relatywnie mało zurbanizowane, rolnicze, leśne oraz ważne turystycznie obszary górskie. To wymaga dostosowania sposobu naszego działania i planowania rozwoju sieci energetycznej zgodnie ze specyfiką i potrzebami rozwojowymi tych obszarów.

REKLAMA

Pasikurowice

Prace prowadzone były między innymi na budowie jednej z największych w Polsce stacji elektroenergetycznych – Głównego Punktu Zasilania (GPZ) Pasikurowice. Inwestycja ta wiąże się z prowadzoną przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przebudową rozdzielni 400 kV zlokalizowanej bezpośrednio przy stacji Taurona. Celem jest poprawa niezawodności zasilania aglomeracji wrocławskiej, korzystającej głównie ze stacji Pasikurowice.

W ramach tej inwestycji Tauron modernizuje rozdzielnię 110 kV w stacji 400/110 kV R-3 Pasikurowice i kładzie linie kablowe 110 kV. Zadanie, realizowane we współpracy z PSE, rozłożone jest na kilka lat.

Robert Zasina, prezes Tauron Dystrybucja, wyjaśnia: GPZ Pasikurowice to istotne, skomplikowane technicznie i wysokobudżetowe przedsięwzięcie. Prace tego typu trwają kilka lat, natomiast ich efekty przekładają się na pewność zasilania bardzo dużej liczby klientów.

Jak dodaje, firma realizuje też na terenie Dolnego Śląska zadania związane z dostosowaniem sieci do wymagań OSD w związku z dynamicznym rozwojem źródeł odnawialnych.

Czechnica i Kurkowa

W 2021 roku zaczęła się też kompleksowa przebudowa GPZ Czechnica, włączona w projekt rewitalizacji obiektów elektrociepłowni miejskiej. Powstające obiekty nawiązywać mają wyglądem do architektury przemysłowej z początku XX wieku. W ramach inwestycji wybrane linie napowietrzne 110 kV będą zastąpione liniami kablowymi. Poza tym linie napowietrzne i słupy usunięte zostaną z centrum miasta.

Także w Kurkowej w GPZ Walecznych trwa budowa linii kablowej 110 kV o długości 3200 m. Związane z tym prace przebiegają przez centrum Wrocławia, co wiąże się z koniecznością zastosowania metody przewiertów sterowanych.

REKLAMA

Inwestycje na potrzeby Mercedesa i Toyoty

Tauron w Wałbrzychu prowadzi inwestycje wynikające z potrzeb przyłączeniowych dużych inwestorów. Jedna to przebudowa linii wysokiego napięcia pomiędzy GPZ Świebodzice a GPZ Pawłowice – o łącznej długości 22,6 km. Obecnie trwają prace na odcinku w okolicy istniejącego lotniska, co wymaga zachowania wysokości przebudowywanych słupów linii.

W efekcie przebudowy do sieci przyłączony zostanie zakład produkcyjny w Jaworze – Mercedes. Na ten cel Tauron przeznaczył 14 mln zł.

Także fabrka Toyoty zgłosiła potrzebę zwiększenia mocy przyłączeniowej. W związku z tym Tauron zaczął rozbudowę GPZ Uczniowska. Obejmuje ona między innymi zabudowę trzeciego transformatora mocy WN/SN.

Ponad 11 tys. nowych klientów

Robert Zasina wskazuje również na mniejsze inwestycje podejmowane przez zakład: – Poza realizacją dużych zadań infrastrukturalnych i pracami na wysokim napięciu prowadzimy jednocześnie szereg drobnych zadań przyłączeniowych i modernizacyjnych dedykowanych poszczególnym miejscowościom, ulicom lub pojedynczym klientom.

Wskutek podjętych inwestycji, jak podaje Zasina, w ubiegłym roku na terenie województwa dolnośląskiego przyłączonych zostało do sieci ponad 11 tys. nowych klientów w grupach IV i V (gospodarstwa domowe). W efekcie Dolny Śląsk to drugi po Małopolsce najprężniej rozwijający się region w zakresie energetyki.

Kolejne większe zadania inwestycyjne firmy w Dolnośląskiem obejmują modernizację GPZ Oława i rozbudowę rozdzielni 110 kV o pole liniowe w GPZ Kąty Wrocławskie. Prace te mają na celu przyłączenie nowych farm wiatrowych planowanych w tych regionach.

Modernizacja i rozbudowa sieci na Dolnym Śląsku powinna też poprawić możliwości przyłączania do sieci kolejnych prosumentów. W ubiegłym roku na obszarze operacyjnym Taurona powstało ponad 127 tys. mikroinstalacji o mocy niemal 1 GW. 

Barbara Blaczkowska

redakcja@gramwzielone.pl


 © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.