Wirtualna elektrownia przekroczyła próg 10 GW zainstalowanej mocy

Wirtualna elektrownia przekroczyła próg 10 GW zainstalowanej mocy
fot. Next Kraftwerke GmbH

Operator jednej z największych wirtualnych elektrowni w Europie, Next Kraftwerke, pochwalił się nowym wynikiem. W ubiegłym miesiącu moc zainstalowana instalacji zagregowanych w portfolio firmy przekroczyła 10 GW.

Next Kraftwerke to spółka obrotu zajmująca się handlem energią elektryczną i operator jednej z największych wirtualnych elektrowni (VPP) w Europie. Agreguje instalacje OZE różnych technologii: elektrownie fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, elektrownie wodne i biogazownie, samochody elektryczne, elektrolizery i magazyny energii. Portfolio firmy obejmuje ponad 13 tys. rozproszonych jednostek, którymi Next Kraftwerke steruje za pomocą inteligentnego oprogramowania.

Przedsiębiorstwo handluje energią elektryczną z OZE na wielu europejskich giełdach energii.

REKLAMA

Nasza wirtualna elektrownia, której moc wynosi obecnie 10 000 MW, jest istotnym elementem systemu elektroenergetycznego, który musi poradzić sobie z rosnącym udziałem pogodowozależnych odnawialnych źródeł energii. Pokazuje również, jak zagregowana energia wielu zdecentralizowanych elektrowni – inteligentnie zarządzana – przyczynia się do stabilizacji sieci elektroenergetycznej – wyjaśnia Jochen Schwill, prezes zarządu Next Kraftwerke.

VPP-as-a-Service

Spółka działa od 2009 roku. Na początku planowała pozyskanie 1 MW mocy, żeby spełnić warunek dostępu do niemieckiego rynku bilansującego. Stopniowo przekształciła się w jedną z największych wirtualnych elektrowni w Europie, dziś działa w ośmiu krajach europejskich. W Polsce firma Next Kraftwerke utworzyła pierwszą wirtualną elektrownię – Next Pool – w 2016 roku.

REKLAMA

Od 2018 r. firma ponad dwukrotnie zwiększyła swoje portfolio – z 4,6 GW do 10 GW, z czego ponad 6 GW pochodzi z elektrowni fotowoltaicznych. Oprócz tego Next Kraftwerke ma w swojej ofercie rozwiązanie VPP-as-a-Service o nazwie VPP NEMOCS.

Nasza platforma VPP NEMOCS daje także innym spółkom obrotu możliwość stworzenia własnej wirtualnej elektrowni i tym samym aktywnego uczestnictwa w rynku energii oraz rynku bilansującym – mówi Jochen Schwill.

Opracowana przez Next Kraftwerke platforma jest systemem, który umożliwia sterowanie elastycznymi aktywami zgodnie z aktualnymi cenami rynkowymi. Jak zapewnia spółka, NEMOCS pozwala uczestniczyć w rynku regulacyjnych usług systemowych i generować dodatkowe przychody. W Polsce rynek ten ma zostać otwarty dla wytwórców OZE od 2023 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.