Największa na świecie przemysłowa pompa ciepła

Największa na świecie przemysłowa pompa ciepła
MAN Energy Solutions

Niemieckie firmy BASF i MAN Energy Solutions wybudują jedną z największych na świecie pomp ciepła na skalę przemysłową. W zakładzie BASF w Ludwigshafen powstanie pompa, która umożliwi produkcję pary przy użyciu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu uda się zredukować emisję CO2 nawet o 390 tys. ton rocznie.

Ten projekt ma nie tylko w istotny sposób przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, ale także służyć zmniejszeniu zużycia gazu ziemnego w zakładzie BASF w południowo-zachodnich Niemczech.

Pompa ciepła, która powstanie w Ludwigshafen, ma wykorzystywać ciepło odpadowe z systemu wody chłodzącej jako źródło energii cieplnej. Ciepło z wody zostanie przetworzone za pomocą kompresji w parę, która będzie wprowadzona do sieci zakładu.

REKLAMA

Pompa ciepła zaintegrowana z infrastrukturą

Dzięki zintegrowaniu planowanej pompy ciepła z infrastrukturą produkcyjną zakładu będzie można wyprodukować do 150 ton pary na godzinę, co odpowiada mocy cieplnej 120 MW. Projekt mógłby zmniejszyć emisję CO2 w zakładzie nawet o 390 tys. ton rocznie. Jednocześnie sprawiłby, że system wody chłodzącej byłby bardziej wydajny i mniej zależny od warunków pogodowych.

Para wodna jest najważniejszym źródłem energii w przemyśle chemicznym. BASF potrzebuje około 20 mln ton pary rocznie. Duża jej część jest wykorzystywana w produkcji, na przykład do suszenia produktów, podgrzewania reaktorów lub destylacji.

Około połowy potrzebnej pary zakład w Ludwigshafen już produkuje poprzez odzyskiwanie ciepła. Pozostałe zapotrzebowanie na parę jest pokrywane przez elektrownie gazowo-parowe, które podczas wytwarzania pary emitują dwutlenek węgla.

Pompa skalowana do celów przemysłowych

REKLAMA

W perspektywie średnioterminowej chcemy zmniejszyć nasze emisje CO2 o 25 proc. do 2030 roku – zapowiada Martin Brudermüller, prezes zarządu BASF SE. – Zastosowanie istniejących już pomp ciepła, które mogą być skalowane do rozmiarów przemysłowych, znacznie przybliża nas do tego celu – dodaje.

Uwe Lauber, CEO MAN Energy Solutions SE, podkreśla, że ogrzewanie pomieszczeń i ciepło procesowe odpowiadają za około jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych w Niemczech. – Wspólnie z BASF chcemy rozwiązać ten problem w innowacyjny sposób – zapowiada ekspert. – Jesteśmy przekonani, że pompa ciepła może wesprzeć przyjazne dla klimatu zaopatrzenie w parę w zakładzie w Ludwigshafen.

Standaryzacja technologii

Jak podkreślają specjaliści z zakładów BASF, ochrona klimatu oznacza nie tylko unikanie emisji gazów cieplarnianych, ale także zrównoważone wykorzystanie energii, a przemysłowe pompy ciepła umożliwiają jedno i drugie. Dlatego w przyszłości mają one stać się istotnym elementem infrastruktury energetycznej..

Dzięki wspólnemu projektowi obaj partnerzy chcą zdobyć doświadczenie w integracji i eksploatacji pomp ciepła na skalę przemysłową oraz utorować drogę do standaryzacji i wdrożenia tej technologii w innych zakładach.

Wyniki studium wykonalności w odniesieniu do ekonomicznej opłacalności, wydajności i konkurencyjności technologii będą stanowić podstawę dla późniejszego procesu decyzyjnego dotyczącego budowy pompy ciepła.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.