Producenci energii odnawialnej dostaną maksymalnie 180 EUR/MWh

Producenci energii odnawialnej dostaną maksymalnie 180 EUR/MWh
Frans Timmermans

Komisja Europejska przedstawiła szczegóły propozycji dotyczących przeciwdziałania wysokim cenom energii elektrycznej. Kluczowe założenia to obowiązek redukowania zużycia energii w okresach szczytowego zapotrzebowania oraz ograniczenie przychodów wytwórców energii w tym wytwórców energii ze źródeł odnawialnych.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej zaprezentowali propozycje mające na celu walkę z kryzysem energetycznym i wysokimi cenami energii elektrycznej.

Kluczowe założenie Komisji to ograniczenie maksymalnych przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej ze źródeł charakteryzujących się niskimi kosztami operacyjnymi, do których KE zalicza elektrownie jądrowe, węglowe oraz źródła odnawialne.

REKLAMA

O ile z wcześniejszych przecieków medialnych wynikało, że Komisja zaproponuje ograniczenie maksymalnych przychodów ze sprzedaży energii z tych źródeł do 200 EUR/MWh, o tyle teraz jest mowa o niższym poziomie 180 EUR/MWh.

Kwoty uzyskane przez wytwórców ponad ten poziom mają zostać zagospodarowane przez państwa Unii Europejskiej na pomoc odbiorcom, których finanse są zagrożone wzrostem rachunków za energię. Komisja szacuje uzyskaną w ten sposób kwotę, którą kraje UE będą mogły przeznaczyć na pomoc odbiorcom energii, nawet na 117 mld EUR.

Dodatkowo Komisja Europejska liczy na uzyskanie 25 mld EUR z opodatkowania nadzwyczajnych zysków wytwórców, które miałyby być efektem tegorocznego wzrostu cen energii.

 

REKLAMA

Komisja liczy, że powyższe propozycje uda się przeforsować w ramach przyspieszonej procedury, której zastosowanie w niektórych przypadkach dopuszcza unijne prawo i która zakłada przyjęcie nowych regulacji większością kwalifikowaną państw UE.   

O ile propozycja dotycząca wprowadzenia maksymalnego przychodu ze sprzedaży energii ze źródeł posiadających niski OPEX miała zyskać przychylność większości państw UE, o tyle kwestią sporną ma pozostawać wdrożenie analogicznego mechanizmu dla elektrowni gazowych.

Inna kwestia to wsparcie dla firm energetycznych, które są zagrożone z powodu wysokich cen gazu. Unijny komisarz ds. klimatu Frans Timmermans zapewnia, że Komisja nie chce doprowadzić do scenariusza „Lehman Brothers”, jednak na razie KE nie przedstawiła jeszcze konkretnych mechanizmów wsparcia.

Zimą ograniczymy zużycie energii

Unijni urzędnicy proponują ponadto wdrożenie niewiążącego celu redukcji zużycia energii elektrycznej w okresach szczytowego zapotrzebowania przynajmniej o 10 proc. Ta zasada miałaby obowiązywać do 31 marca 2023 roku.

Ponadto KE proponuje obligatoryjny cel ograniczenia zużycia energii elektrycznej co najmniej o 5 proc. przez przynajmniej 10 proc. czasu w okresach charakteryzujących się wysokim popytem na energię. W praktyce ten wymóg miałby obowiązywać około 3–4 godzin dziennie w dni robocze, a dzięki niemu ograniczona zostałaby praca zwłaszcza elektrowni gazowych.

Wdrożenie pomysłów Komisji dotyczących redukcji zużycia energii miałoby pozwolić według jej szacunków na zaoszczędzenie w czasie zbliżającej się zimy około 1,2 mld m3 paliw kopalnych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.