PORT PC do premiera: Bez wsparcia rynek pomp ciepła czeka zapaść

PORT PC do premiera: Bez wsparcia rynek pomp ciepła czeka zapaść
fot. YouTube/telchina pl

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wystosowała apel do Mateusza Morawieckiego o pilną interwencję w sprawie ograniczenia drastycznych podwyżek cen energii dla użytkowników pomp ciepła – jako szczególnej grupy odbiorców energii.

Zrzeszająca m.in. producentów i dystrybutorów pomp ciepła organizacja PORT PC zwróciła się do premiera polskiego rządu w związku z krytyczną sytuacją, w jakiej znalazł się obecnie polski rynek pomp ciepła. Poprosiła o pilną interwencję w sprawie ograniczenia podwyżek cen energii elektrycznej, zaplanowanych dla gospodarstw domowych, wobec użytkowników pomp ciepła.

Jak zauważa PORT PC, proponowana przez rząd tzw. tarcza solidarnościowa nie obejmuje ochroną gospodarstw domowych korzystających z pomp ciepła. Właściciele domów, którzy zdecydowali się na tę ekologiczną formę ogrzewania budynków (co najmniej trzykrotnie bardziej efektywną niż bezpośrednie ogrzewanie elektryczne), bardzo dotkliwie odczują zapowiadane podwyżki cen energii elektrycznej. Z uwagi na posiadanie elektrycznego źródła ciepła z pewnością znacznie przekroczą limit 2 tys. kWh zużytej energii na rok.

REKLAMA

Co więcej – taka sytuacja może zdaniem PORT PC spowodować, że osoby, które planują inwestycję w pompy ciepła, zostaną skutecznie do tego zniechęcone.

Dodatkowe 4000 kWh

Według organizacji problemu z pewnością nie rozwiążą niesprecyzowane bliżej obietnice rekompensat z powodu wzrostu cen prądu dla użytkowników ogrzewania elektrycznego, złożone w ostatnich dniach przez ministra Waldemara Budę.

PORT PC popiera propozycje sformułowane przez Polski Alarm Smogowy, zakładające zwiększenia limitu 2 tys. kWh zużycia energii elektrycznej na rok – w ramach którego ceny energii będą zamrożone – o dodatkowe 4000 kWh rocznie dla gospodarstw domowych wykorzystujących energię elektryczną na cele grzewcze.

Zagrożony rynek pomp ciepła

REKLAMA

Obecna sytuacja stanowi ogromne zagrożenie dla rozwoju polskiego rynku pomp ciepła oraz realizacji założeń Krajowego Planu Odbudowy” – czytamy w komunikacie PORT PC.  Jak zauważa organizacja, w lipcu 2022 roku udział wniosków o dofinansowanie do instalacji pomp ciepła, złożonych w ramach programu Czyste Powietrze, wynosił aż 62 proc. w ogólnej liczbie wniosków, co może oznaczać zapotrzebowanie na około 100 tys. pomp ciepła rocznie.

Jednak istotny wzrost kosztów eksploatacji pomp ciepła spowodowany podwyżką cen energii elektrycznej, brak ochrony w tym zakresie ze strony państwa i niepewność inwestorów co do rozwoju sytuacji oraz ostatecznie ‒ spodziewany znaczący spadek rentowności inwestycji w pompę ciepła przy porównaniu kosztów jej eksploatacji z eksploatacją innych źródeł ciepła (zasilanych z paliw kopalnych, które zostały objęte tzw. tarczą) mogą spowodować załamanie programu Czyste Powietrze i programu Moje Ciepło, a także całkowite załamanie polskiego rynku pomp ciepła” – ostrzega PORT PC.

Sprzeczne komunikaty rządu

Organizacja podkreślą rosnące niezadowolenie użytkowników pomp ciepła z drastycznych podwyżek cen energii elektrycznej i ich obawy o sens dalszego użytkowania tych urządzeń.

Pominięcie w tzw. tarczy solidarnościowej gospodarstw, które wymieniły nieekologicznie kotły węglowe na pompy ciepła, jest sprzeczne z założeniami Polskiego Ładu i podważa zaufanie do polityki rządu w tym zakresie. Koliduje również z dotychczasowym stanowiskiem Premiera w sprawie inwestycji w pompy ciepła, wyrażanym publicznie m.in. poprzez zachęty do montażu tych urządzeń, w tym także przy zainicjowaniu budowy dwóch prawdopodobnie największych fabryk pomp ciepła w Europie” – podkreśla w swoim komunikacie PORT PC.

Według organizacji tylko przyjęcie takiej formy wsparcia, jaką zaproponował Polski Alarm Smogowy – tj. dodanie do limitu 2 tys. kWh/rok zużycia energii elektrycznej, zaplanowanego przez rząd, kolejnych 4000 kWh/rok w przypadku gospodarstw domowych wykorzystujących energię elektryczną na cele grzewcze – będzie skutecznym antidotum na zagrożenia dla rynku pomp ciepła w Polsce. Ma to umożliwić jego szybki i stabilny rozwój jako docelowo podstawowej technologii w ogrzewnictwie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.