Sąsiedzki handel energią pomaga stabilizować sieć

Sąsiedzki handel energią pomaga stabilizować sieć
źródło: Sonnen

W Bawarii zakończył się projekt, w którym sprawdzano możliwości kontrolowanego handlu energią elektryczną pomiędzy sąsiadami posiadającymi między innymi instalację PV. Wyniki testu pokazują, że tego typu transakcje mogą pomóc w utrzymaniu stabilności sieci elektroenergetycznej.

Projekt o nazwie BASE.V został zainicjowany przez naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM). Siedem gospodarstw w bawarskim mieście Dietfurt przez sześć miesięcy testowało wzajemny handel energią wytwarzaną przez dachowe instalacje solarne i częściowo gromadzoną w domowych bateriach.

Każdy z domów został wyposażony w instalację fotowoltaiczną, pojazd elektryczny z domową stacją ładowania oraz system magazynowania energii. Ten ostatni dostarczyła niemiecka firma Sonnen specjalizująca się w produkcji domowych magazynów energii.

REKLAMA

Uczestnicy projektu mogli przez sześć miesięcy kupować i sprzedawać energię elektryczną za pośrednictwem centralnej platformy transakcyjnej peer-to-peer bazującej na mechanizmach typu blockchain, której obsługą zajmowała się firma Moxa Europe.

Według informacji przedstawiciela Moxy same transakcje handlowe pomiędzy użytkownikami przebiegały bez zarzutów, system zdał egzamin i już niebawem będzie w stanie obsługiwać dużą większą liczbę transakcji wraz z rozwijającą się koncepcją międzysąsiedzkiego handlu energią.

Zagrożona stabilność sieci

W samym rejonie Bawarii obecnie przyłączonych do sieci jest już około 350 tys. systemów fotowoltaicznych. Największy operator sieci w tym landzie – Bayernwerk Netz GmbH – już dziś sygnalizuje, że dalszy wzrost liczby instalacji PV coraz częściej będzie powodował problemy z utrzymaniem stabilności sieci elektroenergetycznej. Co więcej, zwiększająca się dynamicznie liczba instalowanych pomp ciepła i samochodów elektrycznych wpływa na zwiększenie szczytowego poboru mocy, z którym operator sieci będzie musiał sobie poradzić.

Wyniki projektu BASE.V pokazały, że stabilność sieci można utrzymać poprzez unormowany handel energią już w przypadku kilku gospodarstw domowych. Badacze odnotowali, że wzajemny zakup i sprzedaż energii elektrycznej pomaga w zapobieganiu przeciążeniom w wyniku zbyt dużego zapotrzebowania na energię, co pozwala uniknąć tzw. wąskich gardeł. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu bodźca ekonomicznego poprzez inteligentne sterowanie ceną energii.

Model sygnalizacji świetlnej

Wykorzystany w projekcie BASE.V mechanizm bazował na modelu sygnalizacji świetlnej Federalnego Stowarzyszenia Gospodarki Energetycznej i Wodnej.

W przypadku zielonego światła sieć jest stabilna, a użytkownik może nadmiar swojej energii wykorzystać samemu, wprowadzić do sieci lub sprzedać sąsiadom.

Światło żółte sygnalizuje ryzyko powstawania wąskiego gardła w sieci spowodowane zbyt dużą ilością energii wprowadzanej do sieci lub z niej pobieranej. Wówczas w sposób dynamiczny dostosowywana jest opłata sieciowa, aby stłumić to zjawisko.

Gdy pojawia się czerwone światło, operator sieci musi interweniować, aby zapobiec przeciążeniu – i może to zrobić za pośrednictwem narzędzia Redispatch 2.0.

REKLAMA

Decydującą rolę w tego typu programach odgrywają zdecentralizowane magazyny energii elektrycznej oraz samochody elektryczne, które mogą przyjmować nadmiar energii i oddawać ją, gdy jest to konieczne. Niezbędnym elementem systemu są także liczniki inteligentne, które odpowiadają za opomiarowanie procesu.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

Komentując efekty pilotażu, Susan Käppeler z Sonnen zapewnia, że handel energią na zasadzie peer-to-peer pomiędzy gospodarstwami domowymi nie jest mrzonką, lecz pomysłem do wdrożenia już dziś, ponieważ dysponujemy stosownymi narzędziami i wystarczającą wiedzą, jak to robić.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.