Prezydent podpisał ustawy o cenach węgla i prądu

Prezydent podpisał ustawy o cenach węgla i prądu
Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent podpisał dwie ustawy, których celem jest ochrona odbiorców energii przed wzrostem kosztów. Pierwsza z ustaw ma zapewnić niższą cenę węgla wykorzystywanego do ogrzewania domów, a druga zakłada wdrożenie maksymalnej ceny energii elektrycznej zużywanej przez gospodarstwa domowe, podmioty samorządowe i firmy z sektora MŚP.

Podpisana przez prezydenta ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych zakłada, że gminy będą mogły kupować węgiel od państwowych producentów tego surowca po cenie nieprzekraczającej 1,5 tys. zł za tonę i będą go sprzedawać mieszkańcom za maksymalnie 2 tys. zł za tonę. Samorządy, które kupiły wcześniej węgiel po wyższej cenie, będą mogły wystąpić o zwrot różnicy.

Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupować od początku 2023 roku osoby posiadające prawo do uzyskania dodatku węglowego (w tym celu konieczne było zgłoszenie swojego źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków).

REKLAMA

Gwarantowana cena prądu

Druga z podpisanych przez prezydenta ustaw dotyczy ograniczenia wysokości cen energii elektrycznej w 2023 roku.

Ta ustawa przewiduje wprowadzenie maksymalnych stawek za energię – w okresie od 1 grudnia 2022 roku do końca 2023 roku – dla jednostek samorządu terytorialnego, mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (785 zł/MWh), a także odbiorców w gospodarstwach domowych (693 zł/MWh). Dla tych ostatnich podana cena będzie naliczana po przekroczeniu poziomu zużycia energii, do którego ma przysługiwać zamrożona cena na poziomie z 2022 roku.

Zamrożenie cen prądu

REKLAMA

Częściowe zamrożenie cen energii na poziomie z 2022 roku to efekt ustawy podpisanej przez prezydenta w ubiegłym miesiącu, która gwarantuje gospodarstwom domowym na 2023 rok stałą cenę na poziomie z tego roku – do 2 MWh zużycia rocznego.

Większy roczny limit zużycia energii elektrycznej dotyczyć będzie gospodarstw, w których są osoby niepełnosprawnością, i wyniesie on 2,6 MWh. Z kolei w przypadku rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny – oraz rolników limit ten został określony na poziomie 3 MWh.

Ograniczenie przychodów dla producentów energii

Podpisana przez prezydenta ustawa o gwarantowanej cenie energii zawiera ponadto mechanizm mający ograniczyć przychody niektórych wytwórców energii. Tym mechanizmem zostaną objęci także wytwórcy energii odnawialnej, ale nie wszyscy. Nowe przepisy nie będą dotyczyć m.in. producentów zielonej energii ze źródeł o mocy do 1 MW czy objętych rozliczeniami w systemach wsparcia.

To, do jakiego poziomu zostaną ograniczone przychody za każdą sprzedaną megawatogodzinę energii, pozostaje niewiadomą. Szczegółowy mechanizm, za pomocą którego będą ustalone maksymalne ceny, zostanie dopiero określony w rozporządzeniu.

Nadwyżki przychodów ponad ustalone maksymalne stawki wytwórcy energii będą musieli wpłacać do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Uzyskane w ten sposób środki mają być przeznaczane na wsparcie odbiorców energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.