Osiągnięto rekordową sprawność nieorganicznego ogniwa perowskitowego

Osiągnięto rekordową sprawność nieorganicznego ogniwa perowskitowego
fot. GreatCell

Pochodząca z Australii firma GreatCell poinformowała o osiągnięciu w skali laboratoryjnej 32 proc. sprawności dla nieorganicznego ogniwa perowskitowego do zastosowań wewnętrznych. Zdaniem Australijczyków potencjał tej technologii nie został wyczerpany i niebawem mogą oni jeszcze podwyższyć sprawność ogniwa.

GreatCell opracował ogniwo perowskitowe z wykorzystaniem techniki roll-to-roll (R2R), która jest uważana za wysoce wydajną oraz umożliwiającą tanią produkcję elastycznych i lekkich ogniw perowskitowych. Modyfikacje wprowadzone przez australijskiego producenta polegają na zredukowaniu ogniwa o warstwę transportującą dziury oraz zastosowaniu tylnych styków (ang. back contacts) z kompozytu węglowego, który ma zapewniać doskonałą przewodność elektryczną.

Światowy rekord

REKLAMA

Wskazane modyfikacje pozwoliły GreatCell uzyskać sprawność konwersji w 100 proc. nieorganicznego ogniwa perowskitowego do zastosowań wewnętrznych na poziomie 32 proc. Zdaniem australijskiego producenta stanowi to światowy rekord dla tego typu ogniw.

Jak przyznaje Paul Monnie, dyrektor generalny GreatCell, ogniwo nie zostało dotychczas przebadane przez niezależną certyfikowaną jednostkę, co jest spowodowane m.in. brakiem ustalonej procedury certyfikacji dla tego typu ogniw. Dyrektor GreatCell podkreśla jednak, że jego firma podczas testowania swojego produktu stosuje się do obowiązujących norm międzynarodowych, m.in. IEC 63163.

REKLAMA

 

GreatCell planuje rozpocząć wytwarzanie ogniw w większej skali z wykorzystaniem opracowanej technologii. Z pewnością pomocne będzie to, że wdrożenie technologii produkcji bazującej na technice R2R jest stosunkowo niedrogie. Na opracowanych liniach pracownicy GreatCell nadal zamierzają pracować nad podniesieniem końcowej sprawności swoich ogniw. Paul Monnie w rozmowie opublikowanej w portalu „PV Magazine” stwierdził, że być może wkrótce uda się zwiększyć sprawność nieorganicznego ogniwa perowskitowego nawet do 40 proc.

Australijczycy intensywnie rozwijają perowskity

Oprócz sukcesów GreatCell ostatnio pojawiły się informacje, że australijski zespół naukowców przeprowadził badania w celu opracowania procesu, który umożliwiłby osadzanie warstwy elektrody bez konieczności stosowania elektrod metalowych i z pominięciem rozpuszczalników oraz obróbki cieplnej, które mogą uszkodzić warstwę perowskitu.

Wyniki badań zespołu z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) okazały się obiecujące. Australijczycy opracowali proces, który opiera się na wykorzystaniu elektrody węglowej i nie wymaga obróbki cieplnej i rozpuszczalników. Naukowcom udało się uzyskać sprawność wynoszącą maksymalnie 16,7 proc., co było wynikiem zadowalającym, jeśli wziąć pod uwagę, że poprzednie ogniwa perowskitowe wytwarzane na bazie złota (z obróbką termiczną i zastosowaniem rozpuszczalników) osiągały sprawność 17,4 proc.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.