Wystartowała budowa gigantycznego hybrydowego projektu OZE w Chinach

Wystartowała budowa gigantycznego hybrydowego projektu OZE w Chinach
fot. China Three Gorges

W regionie Mongolia Wewnętrzna w północnych Chinach realizowany będzie megaprojekt obejmujący między innymi elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe oraz magazyny energii. Ogólna łączna moc instalacji osiągnąć ma 16 GW. Pod koniec grudnia ruszyła budowa pierwszego etapu – farmy solarnej o mocy 1 GW.

To będzie największy na świecie projekt OZE zrealizowany na terenach pustynnych. Hybrydowa instalacja powstanie na pustyni Kubuqi w Mongolii Wewnętrznej – siódmej co do wielkości pustyni w Chinach.

Docelowa moc zainstalowana hybrydowego systemu ma wynieść łącznie 16 GW, w tym 8 GW w farmach fotowoltaicznych i 4 GW w farmach wiatrowych (oraz 4 GW w elektrowniach węglowych); do tego mają dojść magazyny energii o parametrach 300 MW/600 MWh. Koszt budowy szacowany jest na około 11,5 mld dolarów.

REKLAMA

Wykonawcą gigantycznej inwestycji jest chińska korporacja China Three Gorges (CTG), która współpracuje przy jej realizacji z Mengneng Group.

Pilotażowy projekt

Pod koniec grudnia minionego roku rozpoczęła się budowa pierwszego etapu megaprojektu CTG – farmy PV o mocy 1 GW i „odpowiedniego magazynu energii”, jak napisała w oświadczeniu spółka. Koncern nie podał szczegółów dotyczących planowanej daty zakończenia projektu.

REKLAMA

Po zbudowaniu całej 16-GW instalacji hybrydowej system ma być w stanie dostarczać około 40 TWh energii elektrycznej rocznie do regionu Pekin-Tianjin-Hebei. Ponad połowa tego wolumenu będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych. Jak wylicza inwestor, dzięki temu ograniczona zostanie emisja CO2 o około 16 mln ton.

Projekt CTG na pustyni Kubuqi jest jednym z 22 projektów w obszarze OZE uruchomionych przez CTG w zeszłym tygodniu – o łącznej planowanej mocy 19,6 GW i wartości około 15,8 mld dolarów. Mają się one przyczynić do zwiększenia udziału czystej energii w krajowym miksie energetycznym.

Chiński rząd zamierza zwiększyć całkowitą moc zainstalowaną w elektrowniach wiatrowych i słonecznych do 1,2 TW do 2030 roku. W 2021 roku Chiny dodały rekordowe 54,9 GW mocy zainstalowanej w farmach słonecznych – o 14 proc. więcej niż w roku 2020.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.