Sejm przegłosował ograniczenie podwyżek cen ciepła

Sejm przegłosował ograniczenie podwyżek cen ciepła
Sejm RP

Wczoraj Sejm uchwalił nowelizację ustawy zakładającej ograniczenie wzrostu kosztów ciepła dla odbiorców. Zgodnie z przyjętymi regulacjami wzrost cen ciepła systemowego nie będzie mógł być większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących na koniec trzeciego kwartału zeszłego roku.

Ustawę ograniczającą podwyżki cen ciepła poparło 441 posłów, żaden nie był przeciw, a 8 posłów wstrzymało się od głosu. Nowe przepisy zostaną teraz skierowane do prac w Senacie.

W efekcie przyjętych wczoraj zmian odbiorcy ciepła zapłacą za 1 GJ cenę netto nie wyższą niż powiększona o 40 proc. cena netto z 30 września 2022 roku, tj. przed wprowadzeniem systemu rekompensat ustawą z 15 września 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

REKLAMA

Skorzystanie z ograniczenia cen ciepła systemowego ma nie wymagać żadnych dodatkowych działań ze strony odbiorców. Z kolei sprzedawca ciepła, który będzie musiał dostosować się do cen maksymalnych, ma uzyskiwać wyrównanie.

Według założeń nowe przepisy obowiązywać bedą od 1 marca do 31 grudnia 2023 roku. Faktury z wyższymi cenami, które zostały wystawione wcześniej, mają być korygowane.

REKLAMA

Różnica pomiędzy ceną maksymalną a ceną wynikającą z cennika lub taryfy zatwierdzonej przez Prezesa URE zostanie wyrównana sprzedawcy ciepła przez Zarządcę Rozliczeń SA.

Regulacje, które wczoraj uchwalił Sejm, zostały przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. – Wsparcie przedłużone do końca 2023, żadne gospodarstwo domowe ani odbiorca wrażliwy nie zapłaci za dostarczane systemowo ogrzewanie i ciepła wodę więcej, niż zapowiadaliśmy – skomentowała wiceminister klimatu Anna Trzeciakowska.

Autorzy nowelizacji ustawy o cenach ciepła oszacowali, że przyjęte wczoraj regulacje zwiększą koszty dla budżetu związane z wprowadzonymi dotychczas mechanizmami mającymi na celu ochronę odbiorców ciepła o 4,5 mld zł – do 14,5 mld zł.

Wśród wcześniej przyjętych mechanizmów związanych z ochroną odbiorców ciepła jest dodatek energetyczny dla gospodarstw domowych ogrzewających się energią elektryczną, m.in. za pomocą pomp ciepła. Tacy odbiorcy będą mogli otrzymać jednorazowy dodatek w wysokości 1 tys. zł, a w przypadku rocznego zużycia energii przekraczającego 5 MWh dodatek ma wynosić 1,5 tys. zł. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.