Państwowe składy węgla i 300 mln zł składek ZUS. Premier nie zamknie nierentownych kopalni

Państwowe składy węgla i 300 mln zł składek ZUS. Premier nie zamknie nierentownych kopalni
Foto: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc

{więcej}Donald Tusk rozmawiał z górnikami na temat ratowania spółek węglowych. Podczas spotkania dyskutowano m.in. ideę utworzenia państwowych składów węgla. To kolejny pomysł premiera na uzdrowienie kondycji zadłużonych kopalni. 

Premier informując o pomyśle powołania państwowych składów węgla ocenił, że dotychczasowe efekty pracy spółek węglowych nie są zadowalające, jednak dodał, że „węgiel to w Polsce nie tylko zysk, ale także kategoria strategii energetycznej, nie mówiąc o elementach społecznych i kulturowych tutaj na Śląsku” (cytat za PAP). 

Donald Tusk poinformował, że rynek handlu węglem powinien zostać poddany regulacjom m.in. w zakresie certyfikacji i ochrony przed nieuczciwą konkurencją, a także mającym na celu ograniczenie importu węgla i energii. 

REKLAMA

Premier dodał, że prowadząc restrukturyzację nierentownych kopalni rząd uniknie „drastycznych scenariuszy” polegających na ich zamykaniu, co – zdaniem Donalda Tuska – byłoby bardzo kosztowne nie tylko w kategoriach społecznych, ale i dla budżetu państwa. 

REKLAMA

Górnicza „Solidarność” pozytywnie oceniła wczorajsze rozmowy z premierem. Jarosław Grzesik, szef górniczej „Solidarności” w Kompanii Węglowej dodał jednak, że „podczas czwartkowego spotkania nie zdążono porozmawiać o zdjęciu z branży niektórych obciążeń związanych z podatkami i opłatami” (cytat za PAP). 

Niedawno premier zaproponował, aby odroczyć spłatę zadłużenia wobec ZUS, którą posiadają spółki zajmującej się wydobyciem węgla. Szacuje się, że zadłużenie Kopalni Węglowej wobec ZUS wynosi ok. 300 mln zł. Projekt ustawy w tej sprawie posłowie Platformy Obywatelskiej skierowali do Sejmu pod koniec maja. 

Przyjęcie ustawy będzie oznaczać kolejne obciążenia dla podatników i tak płacących za wcześniejsze emerytury i ukryte dotacje dla górnictwa. 

Jak wynika z raportu „Subsydiowanie węgla kamiennego i brunatnego w Polsce w latach 2010-2013” opracowanego przez Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, wspacie z budżetu dla górnictwa węglowego w latach 2010 -2013 wynosiło ponad 1,1 mld zł rocznie. Wraz z emeryturami górniczymi budżet państwa wydawał w tym czasie na górnictwo w sumie ok. 5,5 mld zł rocznie.

gramwzielone.pl