"RZ": Polska nie zawetuje nowego pakietu klimatycznego

"RZ": Polska nie zawetuje nowego pakietu klimatycznego
Spotkanie Ewy Kopacz z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc

Już za tydzień na szczycie szefów państw Unii Europejskiej zapadną decyzje w zakresie celów unijnej polityki klimatycznej do roku 2030. Polski rząd straszył do tej pory ich zawetowaniem, jednak teraz możliwy jest kompromis, ponieważ Bruksela chce się zgodzić na postulowane przez Polskę ustępstwa. 

„Rzeczpospolita” informuje, że dotychczasowa propozycja Brukseli w zakresie 40-procentowej redukcji emisji CO2 do roku 2030 może dotyczyć już nie wszystkich krajów, a jedynie bogatszych państw UE. Cel dla krajów takich jak Polska byłby niższy. Dodatkowo możliwe jest wprowadzenie systemu handlu emisjami, zgodnie z którym kraj UE-28, który nie zredukuje swojej emisji, mógłby określone ilości emisji „odkupić” od innego kraju Wspólnoty. 

Takie propozycje to ukłon w stronę Polski, a nasz rząd w obliczu korzystnych zmian może się zgodzić na pakiet klimatyczny. „RZ” podaje też, że Polska negocjuje zatrzymanie części pozwoleń, których dotychczas nie wykorzystaliśmy. 

REKLAMA

– Polskim celem jest uzyskanie porozumienia, które nie będzie skutkowało wzrostem cen energii. Nasi partnerzy rozumieją problemy naszej gospodarki, ale trudne negocjacje trwają – zapewnia na łamach „RZ” Rafał Trzaskowski, minister ds. europejskich.

REKLAMA

Szczyt państw UE, na którym zostaną podjęte decyzje w sprawie nowych celów unijnej polityki klimatycznej, odbędzie się w dniach 22-23 października w Brukseli. 

W styczniu br. Komisja Europejska zaproponowała, aby UE do 2030 r. ograniczyła emisję CO2 o 40%, a także zwiększyła udział OZE we wspólnotowymi miksie energetycznym do 27% – w porównaniu do 1990 r.

Polska jest postrzegana w Unii Europejskiej jako największy przeciwnik ambitnej polityki klimatycznej UE. 

gramwzielone.pl