Mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE. Apel do premier Ewy Kopacz

Mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE. Apel do premier Ewy Kopacz
GeS, flickr cc

W toczącej się obecnie w Polsce dyskusji na temat wprowadzenia norm jakości dla węgla wiele mówi się o potencjalnych skutkach ekonomicznych takiego kroku dla polskich kopalń. Zupełnie natomiast pomija się fakt, że wprowadzenie odpowiednich wymogów jakościowych dla węgla jest warunkiem koniecznym poprawy jakości powietrza w naszym kraju – apeluje organizacja Health and Environment Alliance (HEAL). 

Komunikat HEAL:

Polska posiada najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej UE, a głównym źródłem tego problemu jest ogrzewanie domów węglem, często bardzo niskiej jakości.

REKLAMA

W wyniku spalania węgla niskiej jakości do powietrza emitowane są nie tylko duże ilości pyłu, ale również substancje rakotwórcze i mutagenne – benzo[a]piren, dioksyny, furany. Te same substancje uwalniane są podczas spalania odpadów. Dlatego wyeliminowanie miałów i mułów z rynku gospodarstw domowych jest niezbędne dla poprawy jakości powietrza w Polsce – mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

REKLAMA

Z powodu zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju co roku przedwcześnie umiera 45 000 osób, czyli 10 razy więcej niż w wypadkach samochodowych. „Co dziesiąty zgon w naszym kraju spowodowany jest złą jakością powietrza. Ekspozycja na zanieczyszczenia zwiększa ryzyko zapadalności na choroby układu oddechowego jak np. astma i POChP oraz układu krążenia jak np. nadciśnienie czy chorobę niedokrwienną serca. Zanieczyszczenie powietrza nie tylko skraca życie Polaków, ale obciąża budżet państwa, ponieważ większość chorób powiązanych z ekspozycją na zanieczyszczenie to schorzenia przewlekłe. Ustanowienie parametrów minimalnych dla jakości paliw spalanych w domach przyczyni się do poprawy zdrowia publicznego w Polsce” – dodaje Łukasz Adamkiewicz z Health and Environment Alliance.

Apelujemy o przyjęcie odpowiednich norm jakości węgla, które umożliwią poprawę stanu powietrza, a co za tym idzie ochronę zdrowia i życia mieszkańców naszego kraju. 

Zachęcamy do zapoznania się z treścią apelu. Służymy dalszymi informacjami.

Health and Environment Alliance (HEAL)