Nowe prawo zmieni zasady wydawania decyzji środowiskowej
Projekt nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku, który przyjęła wczoraj Rada Ministrów, ma usprawnić wydawanie decyzji środowiskowych i przedłużyć ich ważność.
Celem procedowanej nowelizacji jest dostosowanie przepisów związanych z postępowaniem środowiskowym przy inwestycjach – do przepisów unijnych, a konkretnie do tzw. dyrektywy ws. oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko oraz dyrektywy ws. publicznego dostępu do informacji dotyczących środowiska.
Kancelaria Premiera RP ocenia, że przyjęty przez RM projekt usprawni realizację procedur środowiskowych, a więc i samych inwestycji.
W nowelizacji proponuje się wydłużenie terminu, w którym decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach będzie można dołączyć do wniosku o kolejną decyzję inwestycyjną. W projekcie termin ten przedłużono z 4 do 6 lat, a w przypadku inwestycji realizowanych etapowo – z 6 do 10 lat.
Ponadto, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach ma nie być wymagana w przypadku inwestycji, których „wyłącznym celem przedsięwzięcia jest obronność i bezpieczeństwo państwa lub prowadzenie działań ratowniczych oraz zapewnienie bezpieczeństwa cywilnego w związku z przeciwdziałaniem lub usunięciem bezpośredniego zagrożenia dla ludności”.
Nowelizacja ma poszerzyć katalog podmiotów zobowiązanych do udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie m.in. o Sejm, Senat i organy sądowe. – Zapewni to szerszy dostęp do informacji o środowisku i jego ochronie oraz przyczyni się do lepszego wypełniania przez Polskę postanowień Konwencji z Aarhus – informuje Ministerstwo Środowiska.
Proponuje się ponadto regulacje, które mają pozwolić na uniknięcie konfliktu interesów, gdy inwestorem jest gmina. – Wprowadzono regulacje, które zapewniają bezstronność w sytuacji, gdy organ wydający decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia, np. gmina jest jednocześnie inwestorem. W przypadku gdy gmina będzie inwestorem to decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia będzie wydawał regionalny dyrektor ochrony środowiska – dodaje resort środowiska.
W nowelizacji proponuje się też wydłużenie okresu konsultacji społecznych – z obecnych 21 dni do 30 dni.
Po akceptacji projektu przez Radę Ministrów zostanie on skierowany do prac w Sejmie, a po uchwaleniu ustawy przez parlament nowe przepisy miałyby wejść w życie z początkiem 2017 r.
gramwzielone.pl