Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla

Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
Fot. Bert Kaufmann, flickr cc-by

Citigroup, który nadzoruje proces sprzedaży położonych w Niemczech kopalń odkrywkowych szwedzkiego koncernu energetycznego Vattenfall, poinformował, że z możliwości zakupu aktywów Vattenfalla wyłączono organizację Greenpeace.

W ubiegłym miesiącu Greenpeace odpowiedział na ogłoszoną 22 września ofertę szwedzkiego koncernu Vattenfall i zadeklarował chęć odkupienia aktywów spółki. Chodzi o kopalnie węgla brunatnego i elektrownie węglowe znajdujące się w Niemczech. Greenpeace informował, że chce je stopniowo wygaszać i tworzyć miejsca pracy w sektorze energii odnawialnej.

Przejęte aktywa miały być przetransferowane do fundacji charytatywnej, która zajęłaby się wygaszeniem działalności kopalń do 2030 r.

REKLAMA

Greenpeace wycenił oferowane kopalnie na minus 2 mld euro ze względu na koszty funkcjonowania kopalń i oświadczył, że za przejmowane kopalnie nie zaoferuje żadnej sumy, ponieważ kopalnie Vattenfalla we wschodnich Niemczech stanowią jedynie zobowiązania, nie mając żadnej wartości.

Sam Vattenfall w listopadzie ubiegłego roku zapowiedział zresztą – w efekcie presji ze strony nowego centrolewicowego rządu Szwecji, że sprzedając swoje węglowe aktywa skupi się na inwestycjach w energetykę odnawialną. – Przyszłość Vattenfalla to odnawialne źródła energii, a nie gaz czy węgiel – twierdził rok temu wybrany wcześniej na stanowisko premiera Szwecji Stefan Loefven.

REKLAMA

Teraz Citigroup, który nadzoruje sprzedaż niemieckich kopalni Vattenfalla, wykluczył jednak Greenpeace z grona potencjalnych kupców. Citigroup uzasadnił tą decyzję faktem, że w jego opinii pozarządowa organizacja, jaką jest Greenpeace, nie miała tak naprawdę intencji przejęcia kopalń Vattenfalla.

Annika Jakobson z Greenpeace Nordic odpowiedziała, że jej organizacja chciała złożyć ofertę na przejęcie aktywów szwedzkiego koncernu, oferując „realną możliwość uniknięcia dalszych szkód ekologicznych i zmniejszenia społecznych trudności”.

Dodała, że strategia Citigroup zakładająca wybór najwyższej oferty nie jest zgodna z decyzją szwedzkiego rządu, zgodnie z którą Vattenfall miałby wstrzymać eksploatację nowych złóż, a potencjalny nabywca powinien raczej przedstawić spójny ekologicznie i społecznie plan przekształcenia kupowanych kopalń. Tymczasem – w opinii Greenpeace – strategia Citigroup nie gwarantuje, że „węgiel pozostanie w ziemi’.

Wśród potencjalnych nabywców kopalń Vattenfalla wymieniano ostatnio czeskie koncerny CEZ czy EPH. 

gramwzielone.pl