Duża energetyka dostanie 0,5 mld zł na B+R

Duża energetyka dostanie 0,5 mld zł na B+R
fotolia

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyzna koncernom energetycznym zrzeszonym w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej unijny grant z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój. Celem są badania i rozwój (B+R) m.in. technologii związanych z OZE i energetyką prosumencką. 

Grant z NCBiR w wysokości 0,5 mld zł zostanie przeznaczony na badania i rozwój w sektorze energetycznym. Wartość całego programu ma wynieść 1 mld zł. Początkowo wniosek opracowany przez Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) zakładał budżet na poziomie nawet 2 mld zł.

Połowę budżetu pokryją beneficjenci, w których gronie znajdą się nie tylko firmy zrzeszone w PKEE.

REKLAMA
REKLAMA

Rzeczpospolita informuje, że studium przygotowane przez PKEE zakłada realizację projektów B+R w ramach pięciu problemów badawczych: sposobów ograniczenia emisji przedsiębiorstw, podniesienia konkurencyjności odnawialnych źródeł w systemie, poprawy efektywności, przygotowania branży na rozwój tzw. inteligentnej energetyki oraz energetyki prosumenckiej.

Cytowana przez RZ Dorota Dębińska-Pokorska, dyrektor grupy energetycznej PwC, zwraca uwagę, że europejskie koncerny energetyczne przeznaczają znaczącą część budżetów na badania i rozwój. Przykładem jest francuski EDF, który na B+R wyda w tym roku 650 mln euro, czy niemiecki RWE, który co roku wydaje na ten cel 200 mln euro, przy czym znacząca część środków na B+R wydawanych przez energetykę trafia na rozwój technologii z zakresu odnawialnych źródeł energii.

Link do artykułu w Rzeczpospolitej   

gramwzielone.pl