UOKiK skierował ustawę o OZE do notyfikacji. Co to oznacza?

UOKiK skierował ustawę o OZE do notyfikacji. Co to oznacza?
UOKiK. Fot. Adrian Grycuk, wikimedia cc-by-sa-3.0

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do notyfikacji Komisji Europejskiej ustawę o odnawialnych źródeł energii, którą polski parlament przyjął w lutym br. i która weszła w życie w maju. Teraz, kilka miesięcy po przyjęciu ustawy o OZE, Ministerstwo Gospodarki postanowiło, w ramach jednej z ostatnich decyzji podjętych przez ten resort, skierować nowe przepisy dla rynku OZE do notyfikacji Komisji Europejskiej mimo, że wcześniej urzędnicy resortu gospodarki wielokrotnie zapewniali, że taka notyfikacja nie jest potrzebna . Co to oznacza dla rynku OZE?

Jak poinformowała portal Gramwzielone.pl Agnieszka Majchrzak z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, UOKiK wczoraj notyfikował w Brukseli ustawę o odnawialnych źródłach energii. Notyfikowane są wszystkie przepisy dotyczące zasad wsparcia dla producentów zielonej energii, które zawarto w rozdziale 4 ustawy o OZE i które wejdą w życie w dniu 1 stycznia 2016 r.

Notyfikacja dotyczy nawet systemu bilansowania (net-meteringu), którym zostaną objęci producenci zielonej energii w mikroinstalacjach OZE o mocy do 40 kW (nie objęci systemem taryf gwarantowanych, z którego będą mogli skorzystać właściciele nowych mikroinstalacji o mocy do 10 kW). Jak komentuje Agnieszka Majchrzak, notyfikacja bilansowania jest realizowana „dla pewności prawnej, że nie jest to pomoc publiczna„. 

REKLAMA

Branża OZE wcześniej wielokrotnie wskazywała na konieczność notyfikacji ustawy o OZE. Mimo to Ministerstwo Gospodarki konsekwentnie powtarzało, że notyfikacja nowych zasad wsparcia dla OZE – i sprawdzenie w ten sposób, czy nie stanowią one niedozwolonej w UE pomocy publicznej – nie jest konieczna.

W ostatnich dniach swojego funkcjonowania – i zaledwie na niewiele ponad miesiąc przed wejściem w życie nowego systemu wsparcia – Ministerstwo Gospodarki zdecydowało się jednak skierować ustawę o OZE do UOKiK z wnioskiem o notyfikowanie w Brukseli zawartych w nie przepisów.

W ten sposób branża energii odnawialnej po raz kolejny została zaskoczona przez Ministerstwo Gospodarki i postawiona przez ten resort przed faktami, które wprowadzają na rynku OZE zamieszanie i niepewność.

REKLAMA

Jak zapewniła portal Gramwzielone.pl Agnieszka Majchrzak z UOKiK, notyfikowanie ustawy o OZE nie opóźni jednak wprowadzenia w życie nowych przepisów z rozdziału 4 ustawy o OZE, które dotyczą zasad dopłat dla producentów zielonej energii z instalacji rozpoczynających wytwarzanie po 31 grudnia br.

Teraz Komisja Europejska ma teoretycznie 2 miesiące na wydanie decyzji czy przyjęte w Polsce przepisy dotyczące wsparcia dla OZE są zgodne z unijnym prawem. Tą procedurę mogą jednak wydłużyć ewentualne pytania, które KE skieruje do polskiego rządu.  

Warto zwrócić uwagę, że system zielonych certyfikatów, którymi byli objęci producenci zielonej energii od roku 2005, także nie został notyfikowany w Brukseli. Mimo wątpliwości, które wywoływał, choćby w zakresie możliwej nadmiarowości wsparcia dla współspalania, ten system funkcjonował w naszym kraju przez blisko 10 lat, a po 2015 r. z zielonych certyfikatów będą nadal korzystać właściciele instalacji OZE uruchomionych przed końcem br.

Co oznaczałby ewentualny brak akceptacji Brukseli dla nowych przepisów? W takiej sytuacji konieczny byłby zwrot pomocy uznanej za niedozwoloną, jednak – jak zapewnia Agnieszka Majchrzak – taka sytuacja jest mało prawdopodobna.

Na pytanie czy notyfikacja ustawy o OZE wiąże się z koniecznością wdrożenia dodatkowych przepisów w polskim prawie, przedstawicielka UOKiK kieruje do rządowych projektów nowelizacji ustawy o OZE, których procedowanie jest jednak obecnie wstrzymane w związku ze zmianą rządu i przeniesieniem zadań dotyczących OZE do nowego resortu energetyki.

gramwzielone.pl