COP21: nikt już nie kwestionuje globalnego ocieplenia

COP21: nikt już nie kwestionuje globalnego ocieplenia
Minister energii Francji Ségolène Royal. Fot. COP PARIS, flickr cc

Francuska minister energii Ségolène Royal powiedziała w sobotę podczas paryskiego szczytu klimatycznego COP21, że nikt już nie kwestionuje globalnego ocieplenia oraz szans na wzrost gospodarczy, które może stworzyć rozwój sektora czystych technologii.

Nie mamy trzech różnych planet, musimy więc zapewnić zatrzymanie negatywnych działań, zatrzymać emisję dwutlenku węgla z paliw kopalnych. Widzimy, że poziom mórz wzrasta trzy razy szybciej niż wiek temu i w ostatnim roku docierają do nas alarmujące apele z krajów wyspiarskich – powiedziała w sobotę w Paryżu Ségolène Royal. – Dobra wiadomość jest taka, że mamy rozwiązanie (…). Dzięki wkładom poszczególnych krajów mamy wspólny język (…). Nikt już nie kwestionuje globalnego ocieplenia – dodała (za PAP).

Firmy w końcu zrozumiały, że jeśli nic nie zrobią, koszty będą większe, niż gdy podejmą działania. (…) Dobra wiadomość jest taka, że wszyscy zrozumieli, że zielony rozwój tworzy wartość, aktywność gospodarczą, wzrost – podkreśliła Royal.

REKLAMA
REKLAMA

Francuska minister przypomniała także o wysiłkach zmierzających do wprowadzenia globalnego systemu opłat za emisję CO2. Póki co podatek węglowy czy systemy handlu emisjami CO2 stosuje kilka obszarów gospodarczych, jednak grono zwolenników takiego rozwiązania powiększa się, a o jego wprowadzeniu mówi już nie tylko Unia Europejska, ale także m.in. największy emitent CO2 na świecie, czyli Chiny.

Sama Francja, oprócz funkcjonowania w ramach unijnego systemu handlu emisjami CO2, wprowadza także podatek węglowy, który według francuskiego rządu ma wzrosnąć z ok. 20 euro za tonę w przyszłym roku do około 100 euro za tonę CO2 do roku 2030. Więcej na ten temat: NYT: rośnie grono zwolenników podatku węglowego.

Podczas odbywającego się w sobotę w Paryżu tzw. Action Day szef francuskiego MSZ i przewodniczący COP21 Laurent Fabius poinformował, że do tej pory 185 ze 195 krajów konwencji klimatycznej ONZ przedstawiło swoje wkłady w wysiłek ochrony klimatu, oceniając ten fakt jako „punkt zwrotny na poziomie rządowym„. 

gramwzielone.pl