REKLAMA
 
REKLAMA

URE podał maksymalne ceny dostaw ciepła

URE podał maksymalne ceny dostaw ciepła
fot. YouTube/PGNiG Termika

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) opublikował ceny dostaw ciepła, które będą stosowane przez przedsiębiorstwa ciepłownicze od 1 marca do końca tego roku.

Przedstawione przez Prezesa URE zestawienie obejmuje ceny stosowane przez przedsiębiorstwa ciepłownicze 30 września 2022 roku, powiększone o 40 proc. I takie maksymalne wartości mają obowiązywać w ramach jednego z mechanizmu rozliczeń w okresie od 1 marca do 31 grudnia br.

Taki system rozliczeń wprowadzony został na mocy znowelizowanej ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

REKLAMA

Wykaz URE zawiera stosowane zgodnie z zatwierdzonymi taryfami przez koncesjonowane przedsiębiorstwa ciepłownicze na dzień 30 września 2022 roku, powiększone o 40 proc.:

 • wartości cen za zamówioną moc cieplną,
 • wartości cen ciepła,
 • wartości cen nośnika ciepła,
 • stawki opłat stałych za usługi przesyłowe,
 • stawki opłat zmiennych za usługi przesyłowe,
 • stawki opłaty miesięcznej za zamówioną moc cieplną,
 • stawki opłaty za ciepło.

Opublikowane przez urząd ceny i stawki są kwotami netto (nie zawierają VAT-u). Są to maksymalne wartości, jakie poszczególne przedsiębiorstwa ciepłownicze mogą stosować w rozliczeniach z takimi odbiorcami, jak:

 • gospodarstwa domowe,
 • szpitale,
 • żłobki, przedszkola, szkoły,
 • domy pomocy społecznej
 • inne instytucje użyteczności publicznej
 • wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe, które zapewniają dostawy ciepła do lokali mieszkalnych i lokali instytucji użyteczności publicznej.

Systemy rozliczeń

Jak podaje URE, nowelizacja ustawy skutkuje wprowadzeniem trzech mechanizmów wyznaczania przez firmy ciepłownicze cen ciepła. W  rozliczeniach z odbiorcami stosowany ma być mechanizm najkorzystniejszy dla odbiorców.

Obowiązujący dotychczas system cen ciepła z rekompensatą oznaczał, że cena wytwarzania ciepła (bez uwzględniania kosztów dystrybucji) pobierana od odbiorcy nie mogła przekroczyć określonego ustawowo pułapu tj.: 150,95 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego w źródłach opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym, 103,82 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach.

REKLAMA

Po zmianach cena ciepła z rekompensatą też nie będzie mogła przekroczyć ww. pułapów, ale będzie ona uwzględniała zarówno koszty produkcji ciepła, jak i jego dystrybucji. Co istotne – cena ciepła z rekompensatą będzie dotyczyła wszystkich składowych ceny płaconej przez odbiorcę końcowego.

Drugi system określania cen ciepła stosowanych w rozliczeniach z odbiorcami zakłada, że całkowite ceny ciepła dla odbiorców (obejmujące i ceny, i stawki wytwórców oraz dystrybutorów) mogą wzrosnąć do końca 2023 roku o maksymalnie 40 proc. w stosunku do cen z końca września 2022 roku.

Ten mechanizm wymagał opublikowania przez URE wartości cen i stawek opłat wszystkich koncesjonowanych firm ciepłowniczych – wytwórców i dystrybutorów – obowiązujących 30 września 2022 roku, powiększonych o 40 proc. Ich zestawienie będzie podstawą do wyliczenia przez dystrybutorów ceny dla odbiorców ciepła, która będzie stosowana od 1 marca do 31 grudnia 2023 roku. Szczegółowe stawki można zobaczyć na stronie URE pod tym linkiem.

Trzeci mechanizm rozliczania cen ciepła systemowego będzie wprost bazował na zatwierdzanych przez Prezesa URE taryfach firm ciepłowniczych. Znajdzie zastosowanie, gdy poziom cen z taryf nie osiągnie ani poziomu cen z rekompensatą, ani poziomu maksymalnego wzrostu ceny, czyli o 40 proc.

Co ważne – jeśli cena wyliczona przez dystrybutora według nowych zasad okaże się niższa niż płacona przez odbiorców od początku października 2022 roku, to ich rachunki zostaną wstecznie skorygowane.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA