REKLAMA
 
REKLAMA

Takie były średnie ceny energii w lutym w krajach UE

Takie były średnie ceny energii w lutym w krajach UE
fot. Charlotte Venema/Unsplash

Według comiesięcznej analizy cen energii w lutym br. roku na rynku SPOT za 1 MWh płacono w Unii Europejskiej średnio prawie 133 euro. Analizę przygotowała firma Energy Solution, doradzająca odbiorcom energii elektrycznej i paliwa gazowego.

Zanotowana w lutym 2023 roku na rynku SPOT średnia cena 133 euro za 1 MWh to prawie tyle samo, ile wynosiła średnia cena w UE z ubiegłego miesiąca (około 5 euro więcej). W Polsce w lutym cena ta oscylowała wokół 140 euro.

Uśredniona cena zakupu energii dla kontraktu terminowego (BASE Y) na 2023 rok wynosiła UE w ubiegłym miesiącu prawie 149 Euro. U nas spółki handlujące energią oczekiwały ponad 172 Euro za 1 MWh.

REKLAMA

Co się działo z cenami energii

Energy Solution notuje następującą dynamikę na unijnym rynku cen energii:

  • Średnia cena energii na rynku SPOT w lutym w UE wzrosła o 4 proc. w stosunku m/m i wyniosła 132,92 euro/MWh.
  • W Polsce średnia cena energii SPOT w lutym była wyższa o blisko 5,6 proc. m/m, osiągnęła 140,56 euro/MWh.
  • Średnia cena energii w UE dla kontraktu terminowego (BASE Y-23) spadła w lutym m/m około 9,3 proc. i wyniosła 148,96 euro/MWh.
  • W Polsce średnia cena energii (BASE Y-23) w lutym wyniosła 172,16 euro/MWh i była o około 7,6 proc. niższa od tej w styczniu.

Ponadto w lutym nastąpiły spadek cen nośników energii i ich ustabilizowanie. Nie wpłynęły na nie rosnące ceny uprawnień do emisji. Coraz bardziej widoczny był także pozytywny wpływ generacji wiatrowej i fotowoltaicznej.

Dane dla RDN

Średnia cena dostaw Rynku Dnia Następnego (RDN) energii elektrycznej w minionym miesiącu wyniosła dla całej strefy UE 132,92 euro/MWh – wobec 127,73 euro/MWh w styczniu (+4 proc.).

Luty pod względem wycen na RDN był podzielony na dwa różne okresy. Zależały one w dużej mierze od produkcji energii odnawialnej. W dniach z wyższą generacją (ponad 4 GW) ceny utrzymywały się na średnim poziomie 573 zł/MWh, w pozostałych dniach było to 740 zł/MWh (+29 proc.).

Polska pod koniec miesiąca zanotowała nowy rekord produkcji energii elektrycznej ze źródeł fotowoltaicznych – 6,99 GW. W niektórych godzinach energia słoneczna stanowiła 30 proc. zapotrzebowania. Poprzedni rekord – 6,71 GW – pochodził z września 2022 roku.

REKLAMA

Kontrakty terminowe

Jak podaje Energy Solution, średnia cena kontraktów terminowych na 2024 roku wyniosła 148,96 euro/MWh i była niższa od styczniowej o 9,3 proc.

Na prawie wszystkich europejskich rynkach energii elektrycznej ceny spadły z powodu zmniejszenia popytu i cen na gaz oraz w wyniku wzrostu generacji wiatrowej i fotowoltaicznej. Wyjątkiem były kraje skandynawskie, gdzie utrzymały się poziomy ze stycznia ze względu na duży udział źródeł OZE. Drugim wyjątkiem były Portugalia i Hiszpania, w których na sytuację wpłynęły regulacje prawne ograniczające ceny.

Jak zauważają autorzy analizy, osiągnięcie przez uprawnienia do emisji CO2 najwyższej historycznie wartości 100,34 euro/t nie miało widocznego wpływu na równie gwałtowny wzrost wycen energii elektrycznej. Nastąpiła nietypowa sytuacja na rynku, kiedy ceny uprawnień do emisji CO2 wzrosły, a ceny energii spadały.

Średnia cena BASE Y-23 w lutym 2023 roku

mapa: Średnia cena BASE Y-23 w lutym 2023 r.
źródło: Energy Solution

Notowania na TGE

Na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie notowania na kontrakcie na 2024 rok kształtowały się w przedziale 779,40–834,50 zł/MWh. Widoczny był wzrost obrotu na rynku SPOT  (+83 proc. r/r) i znaczny spadek na kontraktach terminowych (-65 proc. r/r). W lutym po raz pierwszy od 12 lat miesięczny wolumen obrotu na rynku SPOT był wyższy od obrotu na rynku terminowym.

Energy Solution zaznacza, że ryzyko niedoborów podaży energii w Europie się oddaliło. Wpłynęły na to względnie wysokie temperatury w trwającym sezonie grzewczym, wzrost generacji wiatrowej i coraz wyższy udział energii fotowoltaicznej w miksie. Ponadto zanotowano wysoki poziom wypełnienia magazynów energii. Efektem tego są spadki wycen na rynku terminowym i utrzymująca się relatywnie niewysoka wycena SPOT.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA