Dotacje na pompy ciepła i kolektory w nowej edycji Mojego Prądu

Dotacje na pompy ciepła i kolektory w nowej edycji Mojego Prądu
Anna Moskwa. Fot. MKiŚ

Piąta edycja programu Mój Prąd zostanie rozszerzona o dotacje na pompy ciepła i kolektory słoneczne. Znacznie wzrośnie maksymalna wysokość dotacji, które będzie można otrzymać na wszystkie urządzenia objęte dofinansowaniem. Nabór wniosków ma ruszyć już w przyszłym miesiącu.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował o zakończeniu przyjmowania wniosków o dotacje w czwartej edycji programu Mój Prąd. Powód to wyczerpanie budżetu, który w tej edycji programu wyniósł 340 mln zł.

Mój Prąd 5.0

Kolejna odsłona programu ma się rozpocząć już w kwietniu br. Ministerstwo nie podało jeszcze dokładnej daty rozpoczęcia przyjmowania wniosków i regulaminu Mojego Prądu 5.0. Wczoraj natomiast kilka informacji o nowej edycji programu przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

REKLAMA

Wiadomo, że dofinansowanie rozszerzone zostanie na dodatkowe urządzenia. Dotacje będzie można uzyskać także na kolektory słoneczne oraz gruntowe i powietrzne pompy ciepła.

Włączenie tych ostatnich urządzeń do Mojego Prądu stawia pod znakiem zapytania przyszłość innego programu realizowanego przez NFOŚiGW – Mojego Ciepła. W nim właśnie oferowane jest dofinansowanie do zakupu i montażu pomp ciepła w nowo budowanych domach jednorodzinnych. Oprócz tego NFOŚiGW realizuje też program Czyste Powietrze, w którym można otrzymać dotacje m.in. na pompy ciepła i fotowoltaikę w istniejących domach.

O ile programy Mój Prąd, Moje Ciepło oraz Czyste Powietrze są adresowane wyłącznie do właścicieli domów jednorodzinnych, o tyle szefowa resortu klimatu przekazała wczoraj, że po dotacje m.in. na mikroinstalacje fotowoltaiczne w innych programach będą mogły zgłaszać się także firmy. Nabory wniosków w programach finansowanych ze środków Unii Europejskiej mają rozpocząć się pod koniec tego roku lub na początku 2024 roku.

Nawet 58 tys. zł

Anna Moskwa zaznaczyła wczoraj, że trwają jeszcze prace nad regulaminem piątej edycji Mojego Prądu. Poinformowała jednak, że w nowej wersji programu wzrośnie maksymalna wysokość dotacji. Będzie można otrzymać łącznie nawet 58 tys. zł.

REKLAMA

Będzie to już nabór ciągły. Co więcej, rozszerzamy program Mój Prąd o dofinansowanie do zakupu powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę. Dzięki temu program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne. Niezależnie od tego, czy dziś dom ogrzewany jest gazem, peletem czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej – powiedziała Anna Moskwa.

Nabór wniosków w czwartej edycji Mojego Prądu, który był prowadzony od kwietnia 2022 roku, został zakończony w ubiegłym tygodniu z powodu wyczerpania budżetu liczącego 340 mln zł.

Po zmianach w regulaminie naboru, wprowadzonych w połowie grudnia ub.r., można było otrzymać na zakup:

  • mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 2–10 kW: do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 7 tys. zł (wcześniej: 5 tys. zł),
  • magazynu energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh: do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 16 tys. zł (wcześniej: 7,5 tys. zł),
  • magazynów ciepła o pojemności co najmniej 20 litrów/dm3: do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 5 tys. zł (wysokość dotacji bez zmian),
  • systemu EMS/HEMS: do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 3 tys. zł (wysokość dotacji bez zmian).

Na razie nie wiadomo, czy w piątej edycji Mojego Prądu NFOŚiGW utrzyma dofinansowanie na wszystkie wymienione wyżej urządzenia i czy utrzyma dotychczasową wysokość dotacji.

W czwartej edycji Mojego Prądu na 13 marca wpłynęło ponad 57,5 tys. wniosków. Do tego czasu wypłacono już łącznie 33 680 dotacji na kwotę 175,616 mln zł.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.