Dotacje z Mojego Prądu. Najwięcej fotowoltaiki, kolektory na końcu

Dotacje z Mojego Prądu. Najwięcej fotowoltaiki, kolektory na końcu
Conergy

W pierwszym miesiącu naboru wniosków w piątej edycji programu Mój Prąd do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło kilkanaście tysięcy aplikacji o dofinansowanie. NFOŚiGW podzielił się najnowszymi informacjami na temat liczby i zawartości złożonych wniosków.

Budżet piątej edycji Mojego Prądu został ustalony początkowo na 100 mln zł. Wnioski o takiej wartości NFOŚiGW przyjął już w ubiegłym tygodniu. W piątek 19 maja, czyli po niecałym miesiącu od startu naboru, złożonych było już 13 628 wniosków o łącznej wartości 114,9 mln zł.

Przekroczenie początkowego budżetu nie spowodowało zakończenia naboru wniosków. Można je składać nadal, a pieniędzy dla kolejnych wnioskodawców w najbliższym czasie nie powinno zabraknąć dzięki zwiększeniu budżetu o 400 mln zł.

REKLAMA

Fundusz przekazał, na które urządzenia składanych jest najwięcej wniosków o dotacje. W dniach 22 kwietnia–19 maja NFOŚiGW przyjął ponad 13,5 tys. wniosków uwzględniających instalacje fotowoltaiczne. Na drugim miejscu znalazły się pompy ciepła, które są nowym elementem programu Mój Prąd, wprowadzonym dopiero w aktualnej edycji. Do 19 kwietnia złożono 1132 wnioski obejmujące dofinansowanie na pompy ciepła. To więcej niż w przypadku magazynów energii elektrycznej (840 wniosków), systemów zarządzania energią HEMS/EMS (595 wniosków) oraz magazynów ciepła (584 wniosków).

Druga nowa technologia, na którą można pozyskać dotację w Moim Prądzie od uruchomienia obecnego naboru – oprócz pomp ciepła – to kolektory słoneczne, które jednak cieszą się marginalnym zainteresowaniem uczestników programu. W pierwszych pięciu tygodniach naboru złożono jedynie 28 wniosków uwzględniających te urządzenia.

 

REKLAMA

Wnioski o dotacje z programu Mój Prąd 5.0. Stan na 19 maja 2023 r.
Wnioski o dotacje z programu Mój Prąd 5.0. Stan na 19 maja 2023 roku.

Ile można dostać pieniędzy?

W piątej programie Mój Prąd 5.0 – podobnie jak w poprzednich edycjach – dotacja może pokryć maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych związanych z zakupem i instalacją danego urządzenia.

W przypadku instalacji fotowoltaicznej maksymalna wysokość wsparcia została uzależniona od grupy, do której kwalifikuje się beneficjent.

Maksymalna wysokość dotacji na poszczególne urządzenia wygląda następująco:

 1. Mikroinstalacja fotowoltaiczna: 6000 zł (tylko grupa 1 i 2 wnioskodawców),
 2. Mikroinstalacja fotowoltaiczna + urządzenie dodatkowe:
  a) 7000 zł (grupa 1 i 2 wnioskodawców),
  b) 3000 zł (grupa 3 wnioskodawców).
 3. Urządzenia dodatkowe:
  a) magazyn ciepła/urządzenie grzewcze:
  – magazyn ciepła: 5000 zł,
  – gruntowe pompy ciepła – pompy ciepła grunt-woda, woda-woda: 28 500 zł,
  – pompa ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej: 19 400 zł,
  – pompa ciepła powietrze-woda: 12 600 zł,
  – pompa ciepła powietrze-powietrze: 4400 zł,
  b) magazyn energii elektrycznej: 16 000 zł,
  c) system zarządzania energią HEMS/EMS: 3000 zł,
  d) kolektory słoneczne c. w. u.: 3500 zł.

Jak aktualną edycję programu Mój Prąd oceniają instalatorzy urządzeń objętych programem? Więcej na ten temat w artykule: Mój Prąd 5.0 napędza rynek prosumencki. Co sądzą o nim instalatorzy?.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.