Dotacje na energię odnawialną na Litwie. Na co mogą liczyć prosumenci?

Dotacje na energię odnawialną na Litwie. Na co mogą liczyć prosumenci?
Green Genius

Na Litwie rozpoczyna się nabór wniosków o dofinansowanie na budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. Jednocześnie Wilno prowadzi nabór wniosków o dotacje na małe instalacje OZE, które cieszą się sporym zainteresowaniem litewskich prosumentów.

Litewskie Ministerstwo Energetyki rozpoczyna nabór wniosków o dotacje na inwestycje w odnawialne źródła energii, które będą finansowane z unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility, RRF).

Wnioski o dofinansowanie będą mogli składać inwestorzy planujący budowę instalacji fotowoltaicznych o maksymalnej mocy 500 kW oraz elektrowni fotowoltaicznych o mocy do 3 MW. Istotne jest, aby produkowana przez nie energia podlegała autokonsumpcji.

REKLAMA

Do wniosku ponadto konieczne jest dołączenie pozwolenia na przyłączenie do sieci. Jeśli tego brakuje, wnioskodawca będzie mieć trzy miesiące na jego uzyskanie.

Ponad 80 mln euro

Programem dotacji będzie zarządzać Litewska Agencja Energetyczna, która ma do wydania na ten cel 81,7 mln euro (ok. 366 mln zł). Z tego 63,7 mln euro mogą zagospodarować inwestorzy planujący budowę instalacji fotowoltaicznych, a na energetykę wiatrową zostaje 18 mln euro.

Po dotacje mogą się zgłosić mikro- i małe przedsiębiorstwa oraz rolnicy. Te podmioty mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 35 proc. kosztu projektu. Możliwość złożenia wniosku mają także spółdzielnie energetyczne – w ich przypadku wysokość dotacji może sięgnąć 45 proc. kosztów inwestycji.

Wysokość dotacji w przeliczeniu na 1 kW zainstalowanej mocy wynosi 896 euro (ok. 4 tys. zł) w przypadku fotowoltaiki oraz 1608 euro (ok. 7,2 tys. zł), jeśli inwestycja dotyczy elektrowni wiatrowej.

REKLAMA

Elektrownie fotowoltaiczne, które otrzymają dofinansowanie, muszą zostać uruchomione w okresie 18 miesięcy, a na wybudowanie elektrowni wiatrowej będzie 30 miesięcy. Litewskie Ministerstwo Energetyki zakłada, że dzięki dotacjom uda się uruchomić systemy fotowoltaiczne o mocy 220 MW oraz elektrownie wiatrowe o mocy 30 MW.

Ponadto w ciągu kilku miesięcy program ma zostać rozszerzony o możliwość pozyskania dotacji na magazyny energii. Na ten cel zostanie przeznaczone 6 mln euro.

Dotacje dla domowych prosumentów

O dotacje na instalacje OZE mogą ubiegać się także gospodarstwa domowe. W obecnej edycji litewskiego programu dotacji dla domowych prosumentów do podziału jest 40 mln euro (180 mln zł). Pieniądze na ten cel pochodzą z unijnego budżetu na lata 2021–2027.

Dofinansowanie można przeznaczyć na instalacje fotowoltaiczne o jednostkowej mocy do 10 kW. Wiadomo, że do początku maja złożono około 10 tys. wniosków o dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 27 mln euro. Litewskie Ministerstwo Energetyki zakłada, że pieniędzy wystarczy dla około 15 tys. prosumentów.

Obecnie liczba prosumentów na Litwie ma przekraczać 50 tys. Część z nich to tak zwani wirtualni prosumenci. Więcej na ich temat w artykule: Wirtualny prosument działa. Pokazują to dane u naszego sąsiada.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.