Dotacje z programu Energia dla Wsi. Ile pieniędzy zostało?

Dotacje z programu Energia dla Wsi. Ile pieniędzy zostało?
Weltec

Od pięciu miesięcy można starać się o dotacje na instalacje do produkcji energii odnawialnej w programie Energia dla Wsi. Do tej pory składanych było średnio tylko około 10 wniosków miesięcznie. Łączna kwota wnioskowanego dofinansowania jest jednak znacząca. Co ciekawe, dotyczy ono tylko jednej technologii wytwarzania energii odnawialnej.

Dotacje z programu Energia dla Wsi to propozycja Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a także podlegającego mu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla gospodarstw rolnych, które chcą zmniejszyć koszty swojej działalności poprzez redukcję wydatków na energię lub zdywersyfikować swoje źródła przychodów dzięki sprzedaży energii.

Nabór wniosków o dotacje na energię odnawialną z programu Energia dla Wsi jest prowadzony od 25 stycznia 2023 roku.

REKLAMA

Dofinansowanie mogą uzyskać nie tylko rolnicy, ale także spółdzielnie energetyczne – już istniejące i dopiero powstające – oraz ich członkowie (dotychczas w rejestrze spółdzielni energetycznych prowadzonych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wpisanych zostało sześć tego rodzaju podmiotów).

Na co można dostać dotację?

Dotacje z programu Energia dla Wsi przeznaczone są na biogazownie, elektrownie wodne, instalacje fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe oraz zintegrowane z tymi źródłami magazyny energii.

W przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych można się ubiegać się o pożyczkę do 100 proc. kosztów kwalifikowanych (maks. 25 mln zł). W przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi jeszcze możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65 proc. kosztów kwalifikowanych (maks. 20 mln zł). Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego.

REKLAMA

Tylko biogazownie

Z informacji uzyskanych w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że po pięciu miesiącach od rozpoczęcia naboru wpłynęło w sumie 51 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 252,99 mln zł.

O ile w innych programach oferujących dofinansowanie na inwestycje w OZE największym zainteresowaniem wnioskodawców cieszy się fotowoltaika, o tyle w programie Energia dla Wsi dotychczas były składane wyłącznie wnioski o dotacje na biogazownie.

Wiadomo już jednak, że nie wszyscy z dotychczasowych wnioskodawców otrzymają dofinansowanie. Na etapie oceny formalnej odrzucono pięć wniosków na kwotę 36,64 mln zł. Na razie nie została podpisana jeszcze żadna umowa o dofinansowanie z programu Energia dla Wsi.

Wnioski o dofinansowanie z programu będzie można składać do 15 grudnia 2023 roku bądź do wyczerpania dostępnych środków.

Budżet programu wynosi w sumie 1 mld zł.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.