REKLAMA
 
REKLAMA

Polska firma pozyskała ponad 3 mln euro na ekspansję w Niemczech

Polska firma pozyskała ponad 3 mln euro na ekspansję w Niemczech
Piotr Kuba. Fot. PFR

Przedsiębiorstwo działające w obszarze projektowania, budowy i modernizacji sieci elektroenergetycznych oraz stacji rozdzielczych i transformatorowych notuje szybkie tempo wzrostu na rynku niemieckim. W jego utrzymaniu pomoże dofinasowanie otrzymane od Funduszu Ekspansji Zagranicznej. 

Enprom jest jednym z największych polskich przedsiębiorstw z sektora budownictwa elektroenergetycznego. Firma poinformowała o uzyskaniu od Funduszu Ekspansji Zagranicznej (FEZ) 2 FIZ AN, zarządzanego przez PFR TFI, finansowania dłużnego o wartości 3,1 mln euro. Środki trafią do spółki zależnej Enpromu i zostaną wykorzystane do zintensyfikowania rozwoju na rynku niemieckim.

Enprom działa w Niemczech od 2017 r. Firma pozyskała tam znaczące kontrakty od operatorów sieci przesyłowych, dlatego finansowanie pozwoli jej przyspieszyć realizację już zakontraktowanych prac i pozyskanie nowych zleceń. Efektem ma być utrzymanie dwucyfrowego tempa wzrostu na rynku niemieckim.

REKLAMA

– Rynek niemiecki jest bardzo atrakcyjny dla firm takich jak nasza, czyli generalnych wykonawców projektów elektroenergetycznych. Co prawda niełatwo jest na niego wejść ze względu na konieczność certyfikacji i zdobycia lokalnych referencji, ale ten etap w większości mamy już za sobą. Kluczowym atutem tego rynku, oprócz samej jego wielkości, są korzystne warunki realizacji kontraktów – mówi Mariusz Targowski, prezes zarządu Enpromu.

Jak wskazuje prezes firmy, ryzyko związane ze wzrostem cen materiałów, rozliczaniem płatności i pokrywaniem kosztów przestoju przy braku możliwości wyłączenia sieci w większości pozostaje po stronie zamawiającego. – To daje firmom wykonawczym duży komfort i przewidywalność. Chcemy wykorzystać biznesowe szanse i przyspieszyć nasz rozwój za Odrą, jednocześnie dywersyfikując ryzyko związane z koncentracją na rynku polskim. Do tego potrzebowaliśmy odpowiedniego finansowania i Fundusz Ekspansji Zagranicznej zaoferował nam odpowiednie rozwiązania – wyjaśnia.

Perspektywy budownictwa elektroenergetycznego

Członek zarządu ds. inwestycyjnych w PFR TFI podkreśla, że według analiz w najbliższych latach sektor budownictwa elektroenergetycznego w Niemczech będzie się rozwijał dynamicznie. Ma to związek z odejściem od energetyki jądrowej i konwencjonalnej oraz rozwojem projektów OZE. W konsekwencji przez najbliższą dekadę sieci przesyłowe w Niemczech będą wymagały ogromnych nakładów na rozbudowę i modernizację. To zaś jest bardzo dobra perspektywa dla firm takich jak Enprom.

– Firma działa w Niemczech od kilku lat, zrealizowała istotne kontrakty, posiada referencje, certyfikaty i relacje z największymi firmami z branży przesyłu energii. Jest dobrze przygotowana, żeby tę szansę wykorzystać. Doceniając to strategiczne podejście do ekspansji zagranicznej i analizując dotychczasowe doświadczenie spółki, jej wyniki biznesowe oraz plany rozwoju, postanowiliśmy zaangażować się finansowo w ten projekt – mówi Piotr Kuba, członek zarządu ds. inwestycyjnych w PFR TFI.

REKLAMA

Według szacunków nakłady na infrastrukturę elektroenergetyczną w Niemczech mają do 2028 r. sięgnąć około 50 mld euro. Priorytetem jest realizacja kilkudziesięciu projektów zakładających modernizację już istniejących linii przesyłowych o długości 3 tys. km, a także powstanie nowych o łącznej długości 4,6 tys. km. Infrastruktura elektroenergetyczna i związany z nią sektor budownictwa zostały uznane przez rząd federalny za obszar strategiczny, w którym projekty mogą realizować wyłącznie firmy z Unii Europejskiej.

Enprom jest firmą założoną w 2011 r., a na rynku niemieckim aktywną od 2017 r. Specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań w zakresie projektowania, budowy i modernizacji sieci elektroenergetycznych, stacji rozdzielczych oraz transformatorowych średnich, wysokich i najwyższych napięć. Ponadto przygotowuje i prowadzi inwestycje elektroenergetyczne, także inwestycje OZE, i świadczy usługi inspekcyjne i geoprzestrzenne z wykorzystaniem dronów.

Inwestycje FEZ w Niemczech

Projekt realizowany wspólnie z Enpromem to jedna z pierwszych inwestycji FEZ 2 FIZ AN. Fundusz powstał w 2023 r. w celu wspierania polskich przedsiębiorstw planujących ekspansję zagraniczną. Jego docelowa kapitalizacja to 600 mln zł.

Wcześniej kilkukrotnie na rynku niemieckim inwestował Fundusz Ekspansji Zagranicznej FIZ AN. Wspólne projekty realizował on m.in. z Grupą Elemental. Zapewnił jej finansowanie na akwizycję niemieckiej firmy w celu zwiększenia skali działalności na rynku recyklingu katalizatorów samochodowych. Kolejna firma, która uzyskała wsparcie FEZ, to Grupa Pekabex działająca w branży nowoczesnego budownictwa systemowego w Polsce. Przejęła ona fabrykę w Bawarii specjalizującą się w produkcji elementów prefabrykowanych.

Ponadto wsparcie z FEZ otrzymał deweloper Victoria Dom (głównie na zakup gruntów w Berlinie i Lipsku na kolejne inwestycje mieszkaniowe) oraz operator logistyczny Laude Smart Intermodal (na utworzenie w Niemczech spółki w celu zwiększenia skali działalności na rynkach zachodnioeuropejskich).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA