REKLAMA
 
REKLAMA

Polska spółka OZE rozpędza się za granicą

Polska spółka OZE rozpędza się za granicą
fot. Green Capital

Green Capital zamierza przyspieszyć ekspansję na rynkach zagranicznych. Aktywny od kilkunastu lat deweloper OZE ma portfolio projektów liczące prawie 37 GW.

Grupa Kapitałowa Green Capital zaprezentowała swoje plany rozwoju działalności w obszarze odnawialnych źródeł energii, którą chce prowadzić głównie za granicą. Spółka Green Capital zajmuje się projektami związanymi z energetyką wiatrową, fotowoltaiką, magazynami energii oraz hybrydowymi instalacjami do produkcji zielonego wodoru. Jak podaje, obecnie rozwija globalnie portfel projektów o łącznej mocy zainstalowanej 36,9 GW.

Swoją działalność Green Capital prowadzi na kilku kontynentach. Największy stopień zaawansowania mają przedsięwzięcia realizowane na terenie Polski i w Afryce.

REKLAMA

Łączna moc wydanych warunków przyłączenia dla projektów Green Capital przekracza obecnie 1,4 GW. Wśród aktualnie realizowanych projektów są – jak podaje spółka – duże farmy wiatrowe o mocach od 60 MW do 400 MW, instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii o zróżnicowanych mocach.

W połowie tego roku spółka informowała o planach rozwoju projektów OZE na terenie Azji i Afryki. Największe z nich mają być szykowane w Namibii i RPA – to farmy PV o mocy 60 MW i 50 MW. Więcej na ten temat w: Polski deweloper OZE zainwestuje w Afryce i Azji.

Choć Michał Polanowski, CEO Green Capital, zaznacza, że jeszcze jest za wcześnie na podawanie konkretnych liczb i terminów dotyczących zagranicznej ekspansji, to już w przyszłym roku pierwsze projekty mają osiągnąć fazę „ready to build”. Długoterminowo rynek zagraniczny ma stanowić ponad 80 proc. biznesu Green Capital.

REKLAMA

Samodzielnie i w partnerstwie

Green Capital podaje, że w perspektywie najbliższych 3 lat zrealizuje w ramach własnej grupy około 60 proc. projektów, na które już ma pozwolenia na budowę. Pozostała część portfela ma być realizowana we współpracy z partnerami zewnętrznymi. W Polsce Green Capital chce do 2032 r. mieć wybudowane instalacje OZE o łącznej mocy przekraczającej 2 GW. Według planów obejmie to 800 MW mocy w farmach wiatrowych oraz 1300 MW w fotowoltaice i magazynach energii.

Nasz zespół skupia się nie tylko na budowaniu projektów OZE, lecz także na budowaniu trwałych relacji z partnerami. Dzięki innowacyjnemu podejściu do każdego przedsięwzięcia poza zieloną energią jesteśmy gotowi dostarczyć także dodatkową wartość dla naszych interesariuszy – mówi Wiktor Wiszorowski, Head of Operations w Green Capital.

Plany na rynek mocy

Green Capital planuje też udział w aukcjach rynku mocy. Działalność spółki obejmuje bowiem również magazyny energii. W tym roku firma informowała m.in. o podwojeniu mocy projektowanego magazynu energii na Podkarpaciu. Ma to być jeden z największych magazynów energii w naszej części Europy. Mowa o magazynie energii w Krośnie, którego moc osiągnąć ma 220 MW. Spółka uzyskała dla niego warunki przyłączenia od PSE.

Uważamy, że rozwój odnawialnych źródeł energii to nie wyłącznie kwestia ekologii, ale również szansa na tworzenie nowych miejsc pracy, rozwój lokalnych gospodarek i poprawę infrastruktury społecznej. Przykładem naszych działań są projekty realizowane w Afryce, gdzie w niektórych krajach dostęp do elektryczności obejmuje mniej niż 50 proc. społeczeństwa, a na skalę całego kontynentu dotyka to około 600 mln osób. Często towarzyszy temu brak dostępu do czystej wody pitnej, co dotyka znaczną część lokalnych społeczności. Poprzez nasze projekty angażujemy się w znaczną poprawę obecnej sytuacji – podkreśla Wiktor Wiszorowski.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Super, zawsze fajnie widzieć Polskie firmy z ambicjami

W koncu nie tylko Orlen i Orlen.. trzymam kciuki!:)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA