Polski deweloper OZE zainwestuje w Afryce i Azji

Polski deweloper OZE zainwestuje w Afryce i Azji
Michał Polanowski, CEO Green Capital S.A.

Działająca od kilkunastu lat na polskim rynku odnawialnych źródeł energii firma Green Capital SA ogłosiła plany związane z zagranicznymi inwestycjami w OZE. Gdzie zrealizuje pierwsze projekty?

Green Capital SA rozpoczął działalność na krajowym rynku odnawialnych źródeł energii w roku 2015 od projektowania i budowy farm wiatrowych. Firma uczestniczyła w rozwoju elektrowni wiatrowych o łącznej mocy około 400 MW.

Obecnie Green Capital rozwija portfel projektów o łącznej mocy ponad 11 GW. Ponadto ma udział w projektach z wydanymi warunkami przyłączenia o mocy, która według firmy stanowi w około 4 proc. mocy wszystkich projektów w kraju posiadających wydane warunki przyłączenia.

REKLAMA

We wrześniu zeszłego roku Green Capital ogłosił otrzymanie warunków przyłączenia dla ogromnego magazynu energii do sieci przesyłowej na terenie podkarpackiej gminy Rymanów. Warunki przyłączenia zostały przyznane dla jednostki o mocy do 110 MW. Jej pojemność ma sięgnąć 440 MWh.

Pora na Azję i Afrykę

Plany rozwoju Green Capital nie kończą się jednak na Polsce. Firma kierowana przez Michała Polanowskiego ogłosiła plany związane z rozwojem projektów fotowoltaicznych, wiatrowych i hybrydowych, a także produkcją zielonego wodoru na terenie Azji i Afryki.

REKLAMA

Polska firma ma już być aktywna na pierwszych rynkach azjatyckich (Mongolia i Filipiny) oraz afrykańskich (RPA, Namibia, Mauritius i Maroko).

– Projekty, które zaczęliśmy tworzyć, dostosowujemy do potrzeb i możliwości lokalnych rynków energetycznych oraz warunków atmosferycznych. Dużą część analiz terenowych tworzymy w naszym biurze terenowym w Aleksandrowie Kujawskim, a do koordynacji i nadzoru nad zagranicznym dewelopmentem otworzyliśmy biuro w Gdyni. Właśnie w gdyńskim biurze będziemy rozwijać zespół odpowiedzialny za projekty zagraniczne. Obecnie prowadzimy rekrutację na kilka nowych stanowisk. Zapraszamy do wzięcia udziału – komentuje Michał Polanowski, CEO Green Capital.

Największe z dotychczasowych zagranicznych projektów Green Capital szykuje w Namibii i RPA. Chodzi o dwa projekty fotowoltaiczne o mocy 60 MW i 50 MW. Poza tym polski deweloper przygotowuje projekt wiatrowy o mocy 10 MW w Maroku, a także projekt PV o mocy 8 MW na wyspie Negros na Filipinach.

– Pracujemy nad studium wykonalności i wkrótce będziemy ubiegać się o najważniejsze pozwolenia. Planujemy uzyskać status „RTB” dla tych projektów do końca 2024 roku – informuje Wiktor Wiszorowski, Head of Operations for Global Markets w Green Capital.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.