Ogromny magazyn energii na Podkarpaciu z podwójną mocą

Ogromny magazyn energii na Podkarpaciu z podwójną mocą
Green Capital

Spółka Green Capital SA, która rozwija projekty w obszarze odnawialnych źródeł energii, dwukrotnie zwiększyła moc projektowanego magazynu energii na Podkarpaciu. Będzie to jeden z największych magazynów w tej części Europy.

Green Capital SA zwiększyło moc projektowanego magazynu energii w Krośnie do 220 MW dzięki wydanej w zeszłym tygodniu pozytywnej decyzji o zaktualizowaniu warunków przyłączenia przez operatora sieci przesyłowych PSE.

Firma otrzymała również certyfikację ogólną do rynku mocy i planuje wziąć udział w tegorocznej aukcji z rokiem dostaw 2028.

REKLAMA

Bardzo cieszymy się z dynamicznego rozwoju naszego portfolio projektów, a projekt Krosno 220 MW jest jednym z ważniejszych inwestycji, jakie planujemy. Przed nami jeszcze proces kwalifikacji do aukcji, uzyskanie status RtB, uzyskanie finansowania, budowa i eksploatacja inwestycji. W związku ze zwiększeniem skali inwestycji rozpoczęliśmy właśnie rozmowy z jednym z branżowych funduszy inwestycyjnych w sprawie utworzenia spółki Joint Venture oraz realizacji projektu. Obecnie koszt inwestycji szacujemy na 480 mln euro. W tym przypadku partner z dużym kapitałem oraz doświadczeniem w realizacji wielkoskalowych magazynów energii na rynkach zagranicznych mógłby wnieść do współpracy tzw. Smart Money – mówi Michał Polanowski, CEO.

Green Capital SA określiła pełen łańcuch dostaw, począwszy od producentów magazynów czy wykonawców EPC. Wśród rozwiązań technologicznych pod uwagę brany jest magazyn z bateriami litowo-żelazowo-fosforanowymi (LFP), jednak cały czas firma monitoruje rozwój również innych rozwiązań, np. Redox flow.

W jaki sposób magazyn energii ma zarabiać?

Wśród źródeł dochodów dla systemów magazynowania energii w Polsce jest arbitraż oraz udział w aukcjach rynku mocy. Możliwe jest także wprowadzenie przez PSE dodatkowych usług (ang. Ancillary Services). Firma podkreśla, że takie rozwiązania z powodzeniem wdrożono już na bardziej rozwiniętych rynkach magazynów energii, np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

W ramach rynku mocy, poprzez zobowiązanie się do dostarczania energii w okresach zwiększonego zapotrzebowania, właściciele systemów magazynowania wzmacniają niezawodność i odporność sieci. To pozwala na zabezpieczenie ceny sprzedaży energii na długi okres (do 17 lat), a waloryzowana o wskaźnik inflacji cena aukcji z zeszłego roku osiągnęła 400 zł/kW rocznie na rok dostaw 2027.

REKLAMA

W Green Capital SA podjęto już działania związane z uzyskiwaniem ostatnich dokumentów, które umożliwią wzięcie udziału w takiej aukcji mocy. Pozwoli to na zakontraktowanie sprzedaży energii na długie lata. Rozwijany przez firmę projekt będzie w związku z tym bardzo atrakcyjny z perspektywy instytucji finansujących.

W przypadku wykorzystania arbitrażu cenowego, właściciele instalacji mogą liczyć na średni roczny zysk na poziomie nawet 200 zł/kW. Stanowi to atrakcyjne uzupełnienie przychodów z rynku mocy, ponieważ w tej chwili opieranie modelu biznesowego wyłącznie na pojedynczym źródle nie jest opłacalne.

Systemy magazynowania energii odgrywają ważną rolę także w dostarczaniu usług dodatkowych, wpływając na stabilność sieci i pomagając zarządzać różnicami między podażą a popytem. W okresach wysokiej produkcji energii jej nadmiary można przechowywać w systemach bateryjnych. Gdy popyt jest wysoki lub produkcja niska, ta zgromadzona energia może trafiać do sieci, pomagając ją stabilizować (np. regulacja częstotliwości). W zamian właściciele magazynów energii mogą otrzymywać płatności od operatorów.

W miarę jak Polska kontynuuje swoją podróż w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości, ważne jest, aby decydenci polityczni, operatorzy sieci i inwestorzy uznali potencjał systemów magazynowania energii i tworzyli sprzyjające środowisko sprzyjające ich wdrażaniu i maksymalizacji powiązanych źródeł dochodów. Przyjęcie potencjału magazynowania energii przez Polskę może przyspieszyć przejście do czystych i zrównoważonych źródeł energii, jednocześnie zapewniając stabilne i niezawodne dostawy energii dla nas wszystkich – mówi Bartosz Barzyk, International Project Manager.

Równolegle do działań na polskim rynku Green Capital SA prowadzi projekty na zagranicznych rynkach. Więcej na ten temat w artykule: Polski deweloper OZE zainwestuje w Afryce i Azji.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.