REKLAMA
 
REKLAMA

Dotacje na poprawę efektywności energetycznej w Lubuskiem

Dotacje na poprawę efektywności energetycznej w Lubuskiem
Fot. Unsplash - Markus Spiske

Zwiększenie efektywności energetycznej i rozwój odnawialnych źródeł energii to działania, na które można pozyskać dofinansowanie. Skorzystają jednostki samorządu terytorialnego i publiczne zakłady opieki zdrowotnej z terenu województwa lubuskiego.

Zarząd Województwa Lubuskiego prowadzi nabór projektów mających na celu poprawę efektywności energetycznej oraz rozwój OZE w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027, działania 2.1 Efektywność energetyczna – dotacje warunkowe, Fundusze Europejskie dla Lubuskiego.

Dla kogo dofinansowanie?

Wnioskodawcami w trwającym naborze NR FELB.02.01-IZ.00-002/24 w ramach działania Efektywność energetyczna – dotacje warunkowe, Fundusze Europejskie dla Lubuskiego mogą być:

REKLAMA

  • jednostki samorządu terytorialnego (JST, podległe mu organy i jednostki organizacyjne oraz jednostki zarządzane) z terenu województwa lubuskiego,
  • publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

W ramach naboru wnioskodawca może złożyć więcej niż jeden wniosek o dofinansowanie.

Na co dofinansowanie?

Dofinansowanie można otrzymać na projekty, które obejmą termomodernizację budynków użyteczności publicznej wraz z instalacją urządzeń OZE oraz wymianą lub modernizacją źródeł ciepła albo podłączeniem do sieci ciepłowniczej/chłodniczej w budynkach publicznych, których właścicielem jest samorząd terytorialny oraz podległe mu organy i jednostki organizacyjne oraz jednostki zarządzane, budynków użyteczności publicznej niezwiązanych z administracją rządową.

Ile przeznaczono na dofinansowanie?

Pula środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) przeznaczona na dofinansowanie projektu w ramach prowadzonego naboru wynosi 100 mln zł. Minimalna wartość projektu to 1 mln zł. Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu ze środków EFRR wynosi 85 proc. wydatków kwalifikowanych.

Dofinansowanie udzielone będzie w formie dotacji warunkowej, która podlega pełnemu lub częściowemu zwrotowi. Wysokość zwrotu będzie zależała od energochłonności budynku po termomodernizacji (wyrażonej wskaźnikiem EP – Energi Pierwotnej, w kWh/m2/rok). Do weryfikacji posłużą świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.

REKLAMA

Dla budynków użyteczności publicznej (z wyłączeniem budynków użyteczności publicznej opieki zdrowotnej) udział części zwrotnej w dotacji wynosi:

  • EP≤20 kWh/m2/rok – 84 proc. dotacji, 1 proc. części zwrotnej
  • 20< EP ≤45 kWh/m2/rok – 80 proc. dotacji, 5 proc. części zwrotnej
  • 45< EP≤80 kWh/m2/rok – 75 proc. dotacji, 10 proc. części zwrotnej
  • 80< EP ≤100 kWh/m2/rok – 70 proc. dotacji, 15 proc. części zwrotnej
  • 100< EP≤150 kWh/m2/rok – 65 proc. dotacji, 20 proc. części zwrotnej
  • 150< EP≤250 kWh/m2/rok – 60 proc. dotacji, 25 proc. części zwrotnej
  • 250≤ EP≤– kWh/m2/rok – 55 proc. dotacji, 30 proc. części zwrotnej.

Dla budynków użyteczności publicznej opieki zdrowotnej udział części zwrotnej w dotacji wynosi:

  • EP≤45 kWh/m2/rok – 84 proc. dotacji, 1 proc. części zwrotnej
  • 45< EP≤100 kWh/m2/rok – 80 proc. dotacji, 5 proc. części zwrotnej
  • 100< EP ≤150 kWh/m2/rok – 75 proc. dotacji, 10 proc. części zwrotnej
  • 150< EP≤200 kWh/m2/rok – 70 proc. dotacji, 15 proc. części zwrotnej
  • 200< EP≤250 kWh/m2/rok – 65 proc. dotacji, 20 proc. części zwrotnej
  • 300< EP≤350 kWh/m2/rok – 60 proc. dotacji, 25 proc. części zwrotnej
  • 400≤ EP≤– kWh/m2/rok – 55 proc. dotacji,30 proc. części zwrotnej.

Rozliczenie dotacji warunkowej nastąpi najpóźniej w terminie 30 dni po upływie 12 miesięcy od dnia zakończenia realizacji projektu. Po weryfikacji rozliczenia beneficjent będzie wezwany do zwrotu dotacji warunkowej w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania lub złożenia wniosku o rozłożenie zwrotu na równe raty (nie częstsze niż raz na kwartał, określone w harmonogramie spłat, jednak okres spłaty ratalnej nie może być dłuższy niż 12 miesięcy i nie może przekroczyć 31 grudnia 2029 r.). W przypadku jednorazowej spłaty w terminie 14 dni od dnia doręczenia przez Instytucję Zarządzającą (którą jest Zarząd Województwa Lubuskiego) wezwania do zapłaty beneficjent ma możliwość zapłaty 90 proc. kwoty do zwrotu.

Kiedy i jak składać wnioski?

Wniosek o dofinansowanie projektu w ramach programu należy wypełnić i złożyć wraz z obowiązkowymi załącznikami do 28 czerwca 2024 r. wyłącznie za pomocą systemu obsługi wniosków aplikacyjnych WOD2021. W szczególnych przypadkach Zarząd Województwa Lubuskiego może podjąć decyzję o wydłużeniu lub skróceniu terminu naboru wniosków. Planowany terminy rozstrzygnięcia naboru to październik 2024 r.

Regulamin i kryteria naboru, lista koniecznych załączników, wzór wniosku o dofinansowanie, wzór umowy o dofinansowanie oraz inne niezbędne dokumenty dostępne są na stronach: www.funduszeeuropejskie.gov.pl oraz www.funduszeue.lubuskie.pl.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA