REKLAMA
 
REKLAMA

Tauron oddał do użytku stację elektroenergetyczną na Podkarpaciu

Tauron oddał do użytku stację elektroenergetyczną na Podkarpaciu
Fot. Tauron

Tauron Dystrybucja uruchomił nowy główny punkt zasilania w Pilźnie. Inwestycja ma poprawić niezawodność sieci i umożliwić zasilanie nowych obiektów w gminach Pilzno i Czarna w województwie podkarpackim.

Realizowana wieloetapowo inwestycja trwała 9 lat. Rozdzielnię 110 kV wyposażono w zintegrowane pola w izolacji gazowej przystosowane do zabudowy napowietrznej. Ponieważ prace prowadzono na czynnym obiekcie starej stacji RS Pilzno, do zapewnienia ciągłości zasilania konieczne było wykonania układów przejściowych.

Ważną częścią inwestycji była budowa linii 110 kV zasilającej GPZ Pilzno oraz przebudowa linii elektroenergetycznych średnich napięć (SN). Nowy GPZ Pilzno zasilono poprzez rozcięcie linii 110 kV relacji Ładna-Latoszyn. W efekcie powstały dwa nowe ciągi liniowe 110 kV relacji Ładna-Pilzno oraz Pilzno-Latoszyn.

REKLAMA

Projekt współfinansowany ze środków UE

Inwestycję zrealizowano w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej ujętego na Liście Projektów Strategicznych dla infrastruktury energetycznej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Koszt inwestycji wyniósł ponad 36 mln zł, a kwota dofinasowania to ponad 20,7 mln zł.

Jak podkreśla Maciej Mróz, wiceprezes ds. Operatora Tauron Dystrybucji, spółka inwestuje w modernizację, rozbudowę sieci i dostosowanie jej do potrzeb zmieniającego się otoczenia.

W tym roku na rozwój i poprawę stanu sieci elektroenergetycznej wydamy ponad 3 mld zł. To rekordowe nakłady inwestycyjne w historii spółki. Zmienia się otoczenie, rosną wymagania przyłączanych do naszej sieci klientów i wytwórców – w tym OZE. Rozwija się sieć dystrybucyjna – dodaje Maciej Mróz.

REKLAMA

Tauron planuje przyłączenie w 2024 r. około 45 tys. nowych klientów, rozbudowę sieci elektroenergetycznej i poprawę jej stanu, m.in. poprawę elastyczności i automatyzację sieci. Ważnym, kontynuowanym w tym roku przedsięwzięciem będzie także wymiana liczników energii elektrycznej na nowoczesne liczniki zdalnego odczytu.

Na koniec 2025 r. w sieciach Tauron Dystrybucji ma funkcjonować około 2,1 mln inteligentnych liczników. To oznacza, że ponad 35 proc. klientów dystrybutora będzie mogło bardziej efektywnie korzystać z energii elektrycznej. Do 2031 r. liczniki zdalnego odczytu mają pracować u wszystkich odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Więcej o wymianie liczników w artykule: Inteligentny licznik w każdym domu. Tauron przyspiesza wymianę.

Szerzej o wszystkich planowanych inwestycjach Taurona pisaliśmy w artykule: Tauron wyda 3 mld na rozwój sieci.

Więcej możliwości przyłączenia źródeł OZE

Nowy GPZ 110/15 kV powstał na terenie istniejącej od lat 50. XX w. napowietrznej stacji elektroenergetycznej 30/15 kV RS Pilzno. Nowoczesny obiekt odpowiada na zapotrzebowanie na nowe moce przyłączeniowe odbiorców indywidualnych oraz przedsiębiorców. Stację wybudowano w układzie H5, z rozdzielnią 110 kV w technologii napowietrznej hybrydowej. Stacja ma dwa stanowiska transformatorów mocy, z jednostkami o mocach 16 MVA każdy i z możliwością rozbudowy do 25 MVA. Inne elementy ukończonej inwestycji to rozdzielnica 15 kV i budynek rozdzielni.

GPZ Pilzno ma poprawić bezpieczeństwo obsługi urządzeń poprzez podniesienie niezawodności zasilania sieci 15 kV na terenie Regionu Dębica. Dzięki tej inwestycji wzrosną parametry jakościowe i niezawodność sieci dystrybucyjnej SN, zwiększy się także możliwość dokonywania planowanych wyłączeń i załączeń elementów sieci dystrybucyjnej. Nowy GPZ da możliwość zasilania nowych obiektów oraz źródeł OZE na obszarze gmin Pilzno i Czarna. W najbliższym czasie ma pojawić się kilka nowych źródeł fotowoltaicznych o mocy ponad 10 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Nie myślałem, że kiedykolwiek przeczytam na tym portalu o mojej czarnej gminie XD

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA