REKLAMA
 
REKLAMA

Inteligentny licznik w każdym domu. Tauron przyspiesza wymianę

Inteligentny licznik w każdym domu. Tauron przyspiesza wymianę
Fot. Tauron

Do końca 2025 r. Tauron Dystrybucja zainstaluje u swoich klientów ponad milion inteligentnych liczników energii elektrycznej (LZO). Spółka zapewnia, że jej klienci będą mogli korzystać z taryf dynamicznych, a firmy energetyczne łatwiej pozyskają dane pomiarowe. Operator podkreśla, że LZO to kluczowy element inteligentnej sieci energetycznej.

Wraz z nowymi inteligentnymi licznikami klienci Taurona otrzymują możliwość automatycznego rzeczywistego odczytu, co pozwala kontrolować i planować zużycie energii w aplikacji eLicznik. Można tam przeanalizować zużycie energii elektrycznej za wybrany okres oraz porównać pobór w danym dniu z wartością średnią.

Każdy odbiorca może także ustawić sobie cel, określając, jaki poziom zużycia energii jest dla niego akceptowalny. Jeśli przekroczy ustaloną wartość, otrzyma powiadomienie. Z kolei operatorowi zainstalowanie inteligentnych liczników daje możliwość automatycznego pozyskiwania danych o pracy sieci elektroenergetycznej.

REKLAMA

Ponad 100 mln inteligentnych liczników

Do końca 2023 r. w liczniki zdalnego odczytu wyposażono już ponad 1,14 mln odbiorców Taurona. To około 19 proc. klientów dystrybutora. W ubiegłym roku urządzenia zainstalowano u odbiorców nowo przyłączanych do sieci i u prosumentów.

Na koniec 2025 r. w sieciach Tauron Dystrybucji ma funkcjonować około 2,1 mln inteligentnych liczników. To oznacza, że ponad 35 proc. klientów największego dystrybutora energii w kraju będzie mogło bardziej efektywnie korzystać z energii elektrycznej. Do 2031 r. liczniki zdalnego odczytu mają pracować u wszystkich odbiorców energii elektrycznej w Polsce.

Tauron ma już część urządzeń, które będzie instalował w tym roku, jednocześnie trwa kontraktowanie liczników na kolejne lata. W trzecim kwartale ubiegłego roku ogłoszono postępowanie zakupowe na zakup systemu zdalnego odczytu (SZO) do obsługi liczników zdalnego odczytu w technologii radiowej i po sieci elektroenergetycznej (PLC). Ruszyły także dwa postępowania przetargowe na zakup LZO w technologii komunikacyjnej GSM/LTE na potrzeby instalacji w latach 2024-2025.

Liczniki montowane przez Tauron Dystrybucję pochodzą z prowadzonych postępowań przetargowych. Są to liczniki zarówno od producentów krajowych jak i zagranicznych. Co najważniejsze wszystkie urządzenia spełnią wymogi bezpieczeństwa wymagane prawnie w zakresie ochrony danych klientów oraz ochrony pozyskiwanych danych. Uniemożliwia to nieuprawnioną wymianę oprogramowania, a dostępy do wszystkich interfejsów komunikacyjnych są możliwe wyłącznie po uwierzytelnieniu – tłumaczy Grzegorz Marek, dyrektor departamentu sprzedaży usług dystrybucyjnych Tauron Dystrybucji.

REKLAMA

Wymiany legalizacyjne liczników

W ubiegłym roku najwięcej inteligentnych liczników Tauron zainstalował we Wrocławiu. Masowa wymiana legalizacyjna liczników odbywa się w ramach programu pilotażowego Smart City Wrocław. Objęła ona dotąd 360 tys. liczników. Pierwsze urządzenia pracują od 2014 r. i z uwagi na 8-letni okres legalizacji wymagają wymiany na nowe.

Wymiany objęły także Wałbrzych, a więc obszar znacznie wykraczający poza Wrocław.

Ewa Groń, rzecznik prasowa Tauron Dystrybucji, podkreśla, że dla dystrybutora najistotniejsza jest możliwość pozyskiwania danych pomiarowych w sposób zautomatyzowany i bez konieczności angażowania pracowników do odczytów urządzeń. To pozwala na oszczędności i usprawnienie procesów pozwalających na terminowe i prawidłowe rozliczenie klientów. Inteligentna infrastruktura pomiarowa umożliwia także monitorowanie jakości energii i śledzenie zdarzeń występujących na sieci.

Natychmiast wiemy np. o próbach ingerencji w układy pomiarowe w poszczególnych punktach poboru. Wszystko to w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo ciągłości dostaw energii elektrycznej oraz wpływa na poprawność działania systemu elektroenergetycznego – dodaje Ewa Groń.

Bezpieczeństwo klientów

Tauron podkreśla, że wszystkie wymiany prowadzone są przez upoważnionych przedstawicieli Tauron Dystrybucji – pracowników spółki i współpracujących firm. Monterzy mają imienne identyfikatory i legitymacje. Zazwyczaj klient nie musi być obecny podczas wymiany, chyba że układ pomiarowy znajduje się wewnątrz lokalu. Wówczas obecność jest konieczna.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA