REKLAMA
 
REKLAMA

Intersolar 2024: Oto zwycięzcy konkursu w kategorii Smart Integrated Energy

Intersolar 2024: Oto zwycięzcy konkursu w kategorii Smart Integrated Energy
Fot. The Mobility House

Na tegorocznych targach Intersolar uznanie jury zdobyły rozwiązania systemowe do optymalizacji zarządzania magazynami energii elektrycznej oraz skomplikowanymi projektami integrującymi jednocześnie wiele nowoczesnych technologii wytwórczych.

Spośród dziewięciu finalistów tylko trzech miało szansę na tytuł zwycięzcy. Tak przedstawiały się zasady konkursu The smarter E AWARD w kategorii Smart Integrated Energy. Do wąskiego grona wyróżnionego przez jury najwyższym odznaczeniem zakwalifikowali się: niemiecka firma The Mobility House, austriacki CyberGrid oraz niemiecki dvlp.energy. Każda z firm opracowała platformę, która czyni zarządzanie projektami OZE łatwiejszymi i bardziej opłacalnymi.

Battery Commercialization od The Mobility House

The Mobility House ma na swoim koncie ponad 8 lat doświadczenia związanego z komercyjnymi projektami magazynowania energii o łącznej pojemności ponad 100 MWh. Może pochwalić współpracą z takimi markami jak Audi, Mercedes czy Nissan.

REKLAMA

Tytuł zwycięzcy tegorocznego konkursu w kategorii Smart Integrated Energy niemiecka firma zdobyła dzięki opracowanej przez siebie platformie Battery Commercialization służącej do inteligentnego zarządzania systemami magazynowania energii elektrycznej ze szczególnym naciskiem na zwiększenie przychodów z ich eksploatacji. Platforma korzysta jednocześnie z wielu baz danych (m.in. danych nt. predykcji cen energii elektrycznej, procesu degradacji samej baterii) i wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji, zapobiega nadmiernej eksploatacji systemu. Przyśpiesza także okres amortyzacji.

Platforma Battery Commercialization do inteligentnego zarządzania systemami magazynowania energii elektrycznej
Platforma Battery Commercialization do inteligentnego zarządzania systemami magazynowania energii elektrycznej. Fot. The Mobility House

The Mobility House współpracuje m.in. z Mercedes-Benz. Na oficjalnej stronie The Mobility House pojawiła się ostatnio informacja, że dzięki inteligentnym algorytmom dostarczanym przez firmę, baterie, które uchodzą za wtórne, ponownie przeszły pozytywną kwalifikację i mogą być stosowane przez kolejne pięć lat w ramach zamawianych przez operatorów sieci usług wspierających system energetyczny Niemiec, określanych jako Primary Control Reserve (z ang. rezerwa sterowania pierwotnego). Wcześniej baterie te służyły w samochodach elektrycznych, a następnie w stacjonarnych magazynach energii, w których były monitorowane i kontrolowane przez system The Mobility House. Zgodnie z tym, co czytamy w komunikacie, aby baterie pochodzące z recyklingu mogły zostać zakwalifikowane do świadczenia usług sieciowych, muszą charakteryzować się m.in. wystarczającą pojemnością i stabilnością.

CyberNoc od CyberGrid

Nagrodzone podczas Intersolar Europe 2024 oprogramowanie CyberNoc (Software as a Service, SaaS) integruje rozproszone zasoby takie jak systemy magazynowania energii elektrycznej, farmy fotowoltaiczne czy huby do ładowania pojazdów elektrycznych. System monitoruje pracę układu w czasie rzeczywistym z dużą dokładnością (second-by-second), zbiera dane i wykonuje zaawansowane obliczenia w celu zapewnienia stabilności ekosystemu i maksymalnej wydajności.

Oprogramowanie CyberNoc
Oprogramowanie CyberNoc. Fot. CyberGrid

Jak czytamy na stronie CyberGrid, oprogramowanie CyberNoc zapewnia kontrolę i zarządzanie całym projektem, począwszy od analizy wszystkich podłączonych źródeł wytwórczych, a skończywszy na analizie danych zewnętrznych z rynku energii, zapewniając tym samym maksymalną monetyzację układu. Oprogramowanie jest przeznaczone dla operatorów sieci elektroenergetycznych, sprzedawców detalicznych, sprawdzi się w projektach inteligentnych miast.

Tegoroczne jury konkursu doceniło CyberNoc za jego holistyczny wymiar i zaawansowane funkcje pozwalające zwiększać zyski z dużych projektów OZE. W tym momencie CyberGrid ma na swoich koncie 14 wdrożeń oprogramowania CyberNoc, zarządzając w sumie 301 aktywami o całkowitej mocy powyżej 150 MW.

REKLAMA

Zainteresowani mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego przetestowania oprogramowania w trybie demo.

Jak znaleźć optymalne miejsce pod farmę PV?

Ostatni tytuł zwycięzcy w konkursie The smarter E AWARD w kategorii Smart Integrated Energy przyznano niemieckiej firmie dvlp.energy.  Opracowała ona platformę przeznaczoną dla deweloperów poszukujących najlepszych obszarów do rozwoju projektów fotowoltaiki, energetyki wiatrowej czy magazynów energii.

Platforma o tej samej nazwie – dvlp.energy – jest oparta na chmurze, co daje dużą wygodę dostępności. Użytkownik zyskuje dostęp do danych z obszaru administracji, ochrony środowiska, topografii gruntów, planowania przestrzennego czy w końcu infrastruktury energetycznej. Deweloper oprogramowania zwraca szczególną uwagę na stopień zaawansowania udostępnianych danych. W obszarze danych sieci elektroenergetycznej użytkownik może przeglądać m.in informacje dotyczące infrastruktury sieciowej w podziale na poziomy napięcia, poszczególne obciążenia, a także odpowiedzialności za poszczególne obszary danych operatorów.

Zbierane przez platformę dane są przetwarzane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i dają użytkownikowi końcowemu możliwość szybkiej kategoryzacji danych i zautomatyzowanej kontroli nad projektami, dostarczają funkcje wyszukiwania i analizy, a także dają możliwość tworzenia własnych map.

Podobnie jak w przypadku CyberNoc, potencjalni użytkownicy systemu dvlp.energy mogą za pośrednictwem strony internetowej dvlp.energy zarezerwować bezpłatną sesję demonstracyjną.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA