REKLAMA
 
REKLAMA

Zielona energia dla Rzeszowa. Grupa PGE włącza się w dekarbonizację miasta

Zielona energia dla Rzeszowa. Grupa PGE włącza się w dekarbonizację miasta
Fot. PGE

Prezesi spółek z Grupy PGE podpisali z miastem Rzeszów list intencyjny o współpracy przy przygotowywaniu inwestycji. Celem jest promocja odnawialnych źródeł energii i dekarbonizacja systemu ciepłowniczego w mieście.

List intencyjny dotyczy współpracy między miastem i podległymi mu instytucjami a spółkami PGE, PGE Energia Ciepła i PGE Obrót, które działają na terenie Rzeszowa. Współpraca ma ułatwić planowanie inwestycji, tak aby były dopasowane do potrzeb mieszkańców stolicy Podkarpacia oraz odbiorców instytucjonalnych w mieście. Spółki z kolei dzięki wymianie informacji i precyzyjnemu określeniu potrzeb będą mogły optymalizować koszty swoich inwestycji.

Zespół roboczy złożony z przedstawicieli miasta i spółek z Grupy PGE będzie się zajmować analizami strategicznymi w różnych perspektywach czasowych. W ramach współpracy strony określą kluczowe założenia inwestycji oraz ich potencjalne rezultaty.

REKLAMA

Pompa ciepła

Jedną z inwestycji, które przeanalizuje PGE Energia Ciepła, jest budowa wielkoskalowej pompy ciepła, której dolnym źródłem ciepła będą oczyszczone ścieki z oczyszczalni MPWiK. Podpisano już  umowę na dzierżawę terenów pod zabudowę pompy. Szacowany koszt inwestycji ma osiągnąć około 76 mln zł, a moc uzyskana z tego źródła na wynieść 14 MWt. Jeśli projekt przejdzie do fazy realizacji, planuje się jego zakończenie do października 2027 r.

Planowana pompa ciepła jest pierwszym takim projektem w Grupie PGE. Już za kilka tygodni jednak w Elektrociepłowni w Rzeszowie zostanie oddana do użytku nowoczesna, niskoemisyjna kotłownia gazowa o łącznej mocy 186 MWt. Ta inwestycja pozwoli na całkowite wyłączenie dwóch kotłów węglowych WP-120, dzięki czemu emisja CO2 spadnie o blisko 56 proc., tj. o około 19 tys. ton rocznie.

Grzegorz Krystek, prezes PGE Energia Ciepła, podkreśla, że takie zmiany są konieczne, aby mieszkańcy Rzeszowa mogli oddychać coraz czystszym powietrzem.

REKLAMA

Grupa PGE jako największy wytwórca ciepła sieciowego w Polsce zapewnia produkcję ciepła dla około 2 mln osób w 15 miastach, w tym w Rzeszowie. Nasze działania nastawione są na realizację inwestycji dekarbonizacyjnych. Naszym celem jest, aby do 2030 r. 100 proc. wytwarzanego przez nas ciepła pochodziło ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych. Co istotne, dodatkowym wymiarem inwestycji w pompę ciepła będzie efekt ekologiczny. Dzięki odzyskowi ciepła ścieki, które trafią do rzeki Wisłok, będą miały niższą temperaturę, co pozytywnie wpłynie na środowisko życia w wodzie – powiedział Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Odzysk energii z odpadów i fotowoltaika

Kolejną rzeszowską inwestycją w OZE w jest budowa drugiej linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE Rzeszów). Dzięki temu jej wydajność wzrośnie do 180 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. Oddanie do eksploatacji drugiej linii technologicznej ITPOE zaplanowano na pierwszy kwartał 2025 r.

Z kolei PGE Obrót zamontuje instalacje fotowoltaiczne wybranym rzeszowskim placówkom. Spółka przeprowadzi analizę technicznych możliwości montażu instalacji na wskazanych budynkach. Następnie dopasuje i zamontuje odpowiednie zestawy instalacji fotowoltaicznych. Takie rozwiązanie pozwoli placówkom na korzystanie z własnej zielonej energii i pomoże w obniżeniu kosztów utrzymania. Oprócz mikroinstalacji PGE Obrót zakupi również czujniki powietrza, które umożliwią mieszkańcom miasta monitorowanie jakości powietrza w mieście.

List intencyjny o współpracy podpisali: Dariusz Marzec – prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Grzegorz Krystek – prezes PGE Energia Ciepła, Sebastian Janda – prezes PGE Obrót oraz Konrad Fijołek – prezydent Rzeszowa.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady