Hybrydowe rozwiązanie zapewnia ciepło mieszkańcom Torunia i Zgierza

Hybrydowe rozwiązanie zapewnia ciepło mieszkańcom Torunia i Zgierza
fot. PGE Energia Ciepła

PGE Energia Ciepła w niektórych miastach jest nie tylko producentem ciepła sieciowego w kogeneracji, ale też dystrybutorem ciepła. W dwóch takich miejscach spółka wdrożyła innowacyjny węzeł hybrydowy zapewniający ciepło mieszkańcom.

Nowatorskie rozwiązania w obszarze dystrybucji ciepła spółka PGE Energia Ciepła zastosowała w Toruniu i Zgierzu. Na jednym z toruńskim osiedli mieszkaniowych od końca grudnia 2024 r. działa węzeł hybrydowy, którego innowacyjność polega na zintegrowaniu go z kotłem elektrycznym i lokalnym magazynem ciepła.

Z kolei w Zgierzu już od roku funkcjonuje podobny węzeł, tyle że z pompą ciepła. PGE podkreśla, że takie rozwiązania to z jednej strony zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla odbiorców, z drugiej zaś korzyści dla środowiska.

REKLAMA

Inteligentne ogrzewanie

W obu wskazanych miastach PGE Energia Ciepła oprócz wytwarzania ciepła zajmuje się także jego dystrybucją, zarządzając systemem ciepłowniczym w mieście. Dlatego też zaczęła szukać nowych rozwiązań w tym obszarze. Jednym z nich jest właśnie zastosowanie węzłów hybrydowych, czyli połączenie węzłów cieplnych z instalacjami i lokalnymi magazynami ciepła.

Przedstawiciel spółki wyjaśnia, że zastosowanie takich węzłów hybrydowych jest przykładem działań smart heat (inteligentnego ogrzewania) realizowanych przez departament badań i rozwoju PGE. – Taka formuła dostaw ciepła z wykorzystaniem węzła cieplnego po hybrydyzacji zwiększa bezpieczeństwo dostaw dzięki możliwości pokrycia zapotrzebowania ciepła zamiennie przez sieć cieplną lub kocioł elektryczny, pompę ciepła czy magazyn energii, co optymalizuje efektywność produkcji ciepła z korzyścią dla środowiska – mówi Grzegorz Krystek, prezes zarządu PGE Energii Ciepła.

Ogrzewanie w 40% z pomp ciepła

Według informacji prezesa spółki roczne wyniki badań pracy hybrydowego węzła w Zgierzu pokazują, że prawie 40% zapotrzebowania odbiorców na ciepło zostało pokryte przez pompę ciepła. Pozwoliło to uniknąć około 16 ton emisji CO2 w tym okresie.

W węzłach hybrydowych w Toruniu i Zgierzu zastosowano dwie różne instalacje.

Węzeł w Zgierzu jest dwufunkcyjny – zapewnia ciepło do ogrzewania i podgrzania wody. Został połączony z pompą ciepła oraz instalacją fotowoltaiczną.

Hybrydowy węzeł cieplny w Zgierzu - schemat
Źródło: PGE Energia Ciepła

 

REKLAMA

Z kolei węzeł w Toruniu jest jednofunkcyjny, połączony z kotłem elektrycznym. Całość produkowanego ciepła z toruńskiego węzła zasila niskotemperaturową sieć ciepłowniczą. W obu przypadkach instalacje połączone są z magazynem ciepła.

 

Hybrydowy węzeł cieplny w Toruniu - schemat
Źródło: PGE Energia Ciepła

Przydomowe stacje grzewcze

Węzeł obsługiwany przez PGE Toruń pracuje na potrzeby zasilania domów jednorodzinnych i dostarcza ciepło do stacji przydomowych, które bezpośrednio w każdym budynku przygotowują ciepłą wodę użytkową i pozwalają na indywidualne dostosowanie parametrów centralnego ogrzewania do potrzeb mieszkańców. Projekt stacji przymieszkaniowych dla ponad 30 domów jednorodzinnych zrealizowany został przez PGE Toruń w 2022 r.

Prace w ramach pilotażowej instalacji węzła hybrydowego w Toruniu wykonano od października do grudnia 2024 r. W grudniu rozpoczął się roczny okres badawczy, który ma na celu pozyskanie wniosków z działania systemu i zgromadzenie danych pozwalających na dalszą optymalizację i analizy.

PGE Energia Ciepła jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji – z udziałem w rynku na poziomie około 25%. Należą do niej sieci ciepłownicze o długości 725 km oraz 16 elektrociepłowni o łącznej mocy cieplnej 6,22 GWt i mocy elektrycznej 2,48 GWe.

Spółka produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Działa także w: Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie – gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych. PGE Energia Ciepła zamierza od 2030 r. produkować ciepło w swoich elektrociepłowniach wyłącznie w źródłach nisko- i zeroemisyjnych.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.